Gruzija: Samcchė-Džavachetija

Iš Kvoseliai.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Puslapis kuriamas!

Turinys

Įvadas

Kodėl Samcchė-Džavachetija

Tai vienas iš labiausiai turistų lankomų Gruzijos rajonų. Šiaurės rytuose - 2 kilometrų aukščio plokštikalnė su Paravani kalnų ežeru. Retai gyvenama bemiškė plynaukštė. Reti kaimeliai labai apleisti. XIX amžiuje rusai čia trėmė sentikius - dar galima užtikti ištisus rusų kaimus. Neaišku, kur paprasčiau gyventi - čia ar Sibire. Pravažiavus Nanotsmindos miestuką ir vietiniu keliuku pasukus link Vardzijos, atsiveria nuostabus vaizdas: plynaukštę perrėžia siauras ir gilus Kuros kanjonas. Beje, Ninotsmindos ir Akchalkalaki apylinkėse dauguma gyventojų - armėnai. Ir plynaukštės labiau primena Armėniją, o ne Gruziją.

Vardzijos slėnis

Nusileidus žemyn ir keliaujant link vakarų, vaizdai nuostabiai keičiasi - siauras ir gilus kalnų kanjonas, gurguliuojantis Kuros aukštupys, miškai, tvirtovės, vienuolynai. Čia jau tikra Gruzija. Kuros aukštupiu kažkada ėjo Šilko kelio atšaka, Godzerži perėja pirkliai nusileisdavo prie jūros. Karavanai vietiniams nešdavo nemažą pelną, todėl kūrėsi vienuolynai ir miestukai. Atkarpa nuo Varzijos iki Akchaltikchės miestelio (apie 60 km) - viena iš vaizdingiasių Gruzijoje. Kelias visą laiką eina šalia upės, jaukūs pušynai, puikios vietos sustoti ar pernakvoti. Panorama primena Amerikos kanjonus.

Vakarinė ir šiaurinė rajono dalis - Mažasis Kaukazas ir vienas iš seniausių Gruzijoje Boržomio nacionalinis parkas. Vietos labai gražios ir jaukios - reliktiniai eglių miškai, kalnų upeliai, kriokliai. Puikios vietos stovyklavimui ir pasivaikščiojimams - gausu kaimo sodybų, viešbutėlių ir nedidelių restoranų, kur galima paragauti šviežios žuvies. Gruzinai labai mėgsta čia ilsėtis; labai jaukus kraštovaizdis.

Žiemos sporto mėgėjams - Bakuriani. Įdomios slidinėjimo trasos.

Kuriam laikui važiuoti

Keliauti malonu visais metų laikais. Kepinant vasaros karščiams - netoli pakilti į kalnų vėsą (ar pasinerti upėje), jei šalta - nusileisti žemyn. Rajonas nedidelis - reikėtų planuoti 2-3 dienas. Turistinės firmos organizuoja išvykas ir vieną dieną - tiems, kas važiuoja nuotraukai "aš ten buvau". Norint pasimėgauti, dienos tikrai neužteks. Tikrai tinkamos vietos piknikėliams prie upės, pasivaikščiojimams ir pramogavimams - vertėtų pasiimti būtinus rakandus. Vynuogės čia sunkiai auga, vyno mėgėjams juo apsirūpinti vertėtų iš anksto.

Norintiems aplankyti Boržomi-Charagauli nacionalinį parką, tinkamiausias metas - birželis. Tai pats žydėjimas. Charagauli dalyje gražu ir balandį-gegužę - žydi rododendronai. Vėlyvas rugsėjis-spalis suteikia kalnams papildomų spalvų.

Ką pamatyti

Achalcichė

Niekuo neypatingas provincijos miestelis. Įdomus tuo, kad visai neypatingas. Miestelio gatvėse žiguliukai, asiliukų traukiami vežimaičiai - įprastinis gyvenimas. Tarybiniais laikais visas Turkijos pasienis buvo zona, pasiekiama tik su spec. leidimais. Toks užsikonservavęs miestukas ir liko. Smagu pasivaikščioti po multikultūrinį senamiestį. Centre yra klasikinis tarybinis 30-ųjų stiliaus viešbutis, ir keli modernesni privatūs viešbutukai pakraštyje. Miestukas ne pati geriausia vieta apsistoti, yra įdomesnių. Prie centrinės aikštės yra labai smagi kavinukė, kur skanūs chačiapuriai. Beje, už pagrindinio žiedo, pasukus keliu link Goderži perėjos, už kokių 100 m yra specializuota alaus ir vyno parduotuvė. Neblogas čekiškų "pilznerių" pasirinkimas.

Vardzija

Vardzija - nedidelis kaimelis, kuriame net parduotuvės nėra. Bet aplink - daug kitų įdomybių.

Vardzijos uolų vienuolynas

Vardzijos uolų vienuolynas. Vienas iš įspūdingiausių Gruzijos istorinių paminklų - Vardzijos uolų vienuolynas. Siauras kanjonas, Kuros aukštupys, ir kanjono sienoje - vienuolyno celių angos. Vienuolyną XI a. įkūrė Gruzijos karalius Georgijus III, suklestėjo jo dukros karalienės Tamaros laikais. Kalno šlaite, sudėtingame požeminiame mieste gyveno maždaug du tūkstančiai vienuolių; Vardzijoje tuo metu buvo iki 50 000 gyventojų. Vienuolynas puikiai paslėptas kalno šlaite, slaptais tuneliais buvo galima nusileisti prie upės. 1283 metais po didelio žemės drebėjimo priekinė šlaito dalis nuslinko ir atidengė vienuolyną. Ir dabar likę 13 aukštų, vingiuoti tuneliai veda į kelis šimtus celių. Komplekse yra septynios bažnyčios ir 25 vyno rūsiai (gruzinai visada žinojo kaip teisingai gyventi). Pagrindinė - Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo dangun bažnyčia (Church of the Assumption), išskaptuota oloje. 1184-1186 metais tapytose freskose pavaizduota Tamara su savo tėvu. Jei pasiseks, vienuolis atrakins vartus į tunelį, vedantį prie požeminio vandens šaltinio. Labai tyras vanduo. Vienuolyno lankymas - 2-3 valandos ropinėjimo siaurais požeminiais perėjimais, vienuolių celės, puikūs vaizdai suradus kelią laukan ir pabaigoje nusileidus slaptu tuneliu prie upės. Šioks toks apšvietimas yra, bet reikia turėti žibintuvėlį.

Vienuolyno apapėdėje reikia nusipirkti įėjimo bilietą. Galima paprašyti ir gido paslaugos (kainuos apie 20 larių). Deja, gido žinios įspūdžio nepadarė. Mėgstantiems fotografuoti - geriausias laikas rytas, kai apšviesta kanjono siena.

Viršutinės Vardzijos moterų vienuolynas

Aukštutinės Vardzijos vienuolynas. Nuo turistinės stovėjimo aikštelės pavažiavus keliuku aukštyn palei upę ir už kilometro pasukus į dešinę, pakilus porą kilometrų viršun, galima aplankyti labai jaukų moterų vienuolyną. Vietą, kur sustojo laikas. Daili XI a. bažnytėlė, vienuolyno pastatai ir vienuolės.

Vanis uolų vienuolynas. Mažiau žinomas, bet ne mažiau įdomus. Važiuojant iš Vardzijos kaimelio link Kchertvisi, maždaug už 1,5 km nuo Vardzijos miestelio pabaigos ženklo reikia sukti į dešinę (yra aprūdijusi rodyklė). Mažesnis, bet kokiais keturiais amžiais senesnis ir retai turistų lankomas uolų vienuolynas. Niekas nesaugo, bilietų nereikia. Puiki vieta palandžioti po senovę. Vienuolynas giliame rytiniame slėnyje, todėl norint fotografuoti, geriau apsilankyti vakare.

Vietos apie Vardziją labai gražios. Dar nedidelė Kura, siauras kanjonas, gausybė istorinių paminklų ir labai gražios apylinkės. Žmonių labai mažai, turistai atvažiuoja tik į Vardzijos uolų vienuolyną. Mėgstantiems pasimėgauti gamta - puiki vieta praleisti porą dienų.

Kur apsistoti ir ką veikti

Pagrindinis turizmo organizatorius Vardzijoje - Mayori (taip pat žinomas kaip Volodia) Zazadzė (tel. +995 599 116 207). Šaunus ir svetingas vyras, Vardzijos istorinio parko direktorius; greičiausiai jį surasite parko direkcijoje, automobilių stovėjimo aikštelėje esančiame pastate. Pavaišins kava. Jam ir jo gausiai giminei priklauso beveik visos nakvynės ir turistinės pramogos Vardzijos kaimelyje:

svečių namai Vardzijoje. Ženklą pamatysite kaimelyje. Keli namukai ir restoranėlis. Vasarą smagu vakarieniauti lauke ir žiūrėti į vienuolyną. Jei lietus - galima sėdėti ir jaukioje kavinukėje prie židinio. Kambariukai labai asketiški (su metalinėmis lovomis kur taip įdumbi, kad užpakalis siekia grindis, o nosis - kojas), ir vienu WC visiems nameliams (kartu tai ir dušas). Kaina apie 15 larių žmogui be maitinimo;

Hotel Taoskari. Maždaug 50 metrų nuo minėto objekto - baltas mūrinukas kairėje prieš pat tiltą. Volodios žentas Goča įrengė daug geresnius svečių namus. Lovos normalios, yra daugiau WC ir net normalūs dušai. Kaina žmogui apie 40 GEL. Tel. +995 599 543 540, +995 598 242 403;

kempingas Vardzijoje. 2011 pavasarį Mayori atidarė naują kempingą, esantį už apie poros kilometrų nuo Vardzijos turistinio centro (aukštyn upe). Kalnų upės laukymėje pastatyti namukai su visais patogumais (WC, dušai). Yra kavinukė. Galima statyti palapines. Puiki vieta kalnų upės pakrantėje. Kaina apie 50 GEL žmogui.

Mineralinio vandens baseinas

karšto mineralinio vandens baseinas. Tikriems keliautojams būtina apsilankyti. Iš išorės - apgriuvusi daržinė (iš vidaus atrodo panašiai), bet, nepaisant apgaulingos išvaizdos, tai nuostabi vieta atsigauti po kelionės. Iš gelmių trykštantis natūralus karštas mineralinis vanduo. Sargas ima apie 1 lario mokestį už pusvalandžio pasiplaukiojimą. Įleidžiama kompanijomis, vakarais norinčių būna daug. Verta pasiimti žibintuvėlius;

turistinės pramogos. Turistines keliones, plaukimą plaustais ar guminėmis valtimis (ten vyksta ir varžybos), keliones arkliais ar dviračiais organizuoja Psity Travel. Galima kreiptis į Kakha Zazadze, tel. +995 590 322 422, el. paštas kakha.zazadze@psity.ge;

Kchertvisi tvirtovė

Kchertvisi tvirtovė

Viena iš seniausių Gruzijos tvirtovių, pastatyta ant stataus kalno, Kuros ir Paravani upių santakoje. Įspūdingas ir galingas kompleksas. Pirmoji tvirtovė šioje vietoje pastatyta II amžiuje prieš mūsų erą. Išlikusi XIV amžiaus tvirtovė. Kontroliavo strateginį Šilko kelią ir gynė šalį nuo turkų. Deja, kraštą XVI amžiuje užėmė turkai ir valdė pietų Gruziją beveik 300 metų. Nors tvirtovė nesaugoma ir nerekonstruojama, ji puikiai išsilaikė. Verta sustoti porai valandų ir palaipioti tvirtovės sienomis. Puikūs vaizdai.

Sapara vienuolynas

Vienuolynas yra apie 12 km į pietryčius nuo Achalcikchė. Prie kelio yra rodyklės. Vienuolynas labai vaizdingoje vietoje - kanjono pakrašty. Vienuolynas egzistuoja nuo IX amžiaus. Aplankykite.

Boržomi-Charagauli nacionalinis parkas

Vaizdas į parką nuo Zekari perėjos

Vienas iš didžiausių nacionalinių parkų Europoje. Parkas labai tinkamas kelionėms: Mažojo Kaukazo kalnai kompaktiški ir jaukūs, siauri slėniai, eglynai, kalnų upeliai. Maršrutų aukštis nuo 800 m iki 2642 m, keliauti galima nuo balandžio iki spalio. Parko direkcija įsikūrusi Boržomio miestelio pakraštyje, Meskheti gatvė 23 (dešinėj pusėj išvažiuojant iš Boržomio Achaltcikchė link). Labai paslaugūs darbuotojai, kalba angliškai. Sumokėjus už nakvynę parke (5 GEL žmogui), gausite puikų trekingo žemėlapį. Parkas turi savo tinklalapį, tel. +995 577 101 857, +995 599 233 449.

Parke sužymėti 9 maršrutai, nuo pusdienio iki 4 dienų trukmės. Įrengtos 4 stovyklavietės su mediniais namukais, būtina turėti miegmaišius, indus ir maistą (miegmaišius ir palapines galima išsinuomoti parko direkcijoje). Parke gyvena apie 60 rudųjų meškų, kol kas incidentų su turistais nepasitaikė.

Stovyklavietė prie Kvabischevi

Į parką galima patekti tik per parko vartus, kuriuos saugo reindžeriai. Yra keli parko vartai, paprastai prie jų įrengta stovyklavietė. Stovyklavau prie Kvabischevi parko vartų, viena iš gražiausių vietų, kur teko nakvoti palapinėje. Laukymė apsupta stačių kalnų, aplink eglynas (kuru apsirūpinti lengva), nedidelis upeliukas. Puiku vakaroti prie laužo.


Kitas įdomus maršrutas: nuo Abastumani miestuko pakilti į Zekari perėją ir nusileisti į kurortinį kaimelį Sairme - Imeretiją. Nuo ten gan padoriu asfaltu galima pasiekti Kutaisį (jei planuojama keliauti link jūros) arba Zestafoni (jei grįšit į Tbilisį). Nuo Abastumani iki Sairme apie 40 kilometrų, su pasižvalgymais užtruksite apie 4 valandas. Pakeliui pamatysite suakmenėjusius medžius. Puikūs vaizdai - kelias gal 5 kilometrus eina kalnagūbrio ketera. Nelabai sudėtinga, bet visureigis būtinas. Galima apsiriboti tik perėja - nuo parko vartų iki perėjos apie 8 km.

Kur apsistoti

  • Kvabischevi kaime, maždaug už kilometro nuo parko vartų, yra labai svetingi svečių namai (rodyklė prie kelio). Šeimininkas tarybiniais laikais buvo aukštas ekonominės milicijos pareigūnas ir puikioje vietoje pasistatė vilą. Yra viskas, kas tuo metu buvo geriausia: čekiška santechnika, suomiška medžio imitacija ir pan. Vakarieniauti galima terasoje arba erdvioje pokylių salėje. Gera virtuvė, smagūs šeimininkai. Reikėtų paskambinti iš anksto ir užsisakyti upėtakių. Kaina nuo 20 GEL (be maitinimo) iki 50 GEL (valgymas iki nukritimo). Tel. Marina +995 577 538 417, arba Rusiko +995 555 726 386. Prie kaimo labai įdomi Šv. Marijos bažnytėlė (VI a.);
  • Atskuri kaime (irgi parko vartai) yra svečių namai (rodyklė prie kelio);
  • Abastumani kurorte. Iki parko vartų - penki kilometrai;

Abastumani

Buvusi carų vasaros rezidencija, vėliau - moterų vienuolynas. Sudegė 2008 metais

Kalnų kurortas, įkurtas XIX a. Rusijos caro Aleksandro III sūnų didįjį kunigaikštį Georgijų Romanovą sužavėjo šis kalnų slėnis, garsėjantis karšto mineralinio vandens šaltiniais, tyru oru ir puikiu mikroklimatu. Jo pastangomis įkurtas SPA kurortas. Čia jis praleisdavo daug laiko. Būdamas vos 28 metų, važinėdamas motociklu, netikėtai čia ir mirė. Širdis ir kiti organai palaidoti Abastumani. Tarybiniais laikais paminklais susprogdintas, dabar toje vietoje pastatytas kryžius (iškart už Abastumani, važiuojant link Zekari). Tarybiniais laikais Abastumani veikė kelios sanatorijos sergantiems kvėpavimo ligomis. Po Sovietų sąjungos subyrėjimo kurortas ėmė merdėti, dabar po truputį atsigauna. Labai žavi senoji kurorto architektūra - mediniai namai su išraižytais balkonais. Deja, vaizdą gadina įvairūs priestatėliai.

Abastumanio observatorija. Ant šalia esančio Kanobili kalno 1932 metais įkurta observatorija. Vienas iš pirmųjų pirkinių buvo vienas moderniausių to meto vokiškų teleskopų. Teleskopas tebeveikia - vienas iš didžiausių pasaulyje teleskopų tiesiogiai stebėti dangų. Su observatorijos astronomais galima sutarti dėl ekskursijos ir nakvynės. Dabar galingas observatorijos kompleksas stipriai apgriuvęs, bet vieta įdomi. Nuo Abastumanio centro į observatoriją galima pasikelti lyno keltuvu (pirmą kartą kėliausi 1975 metais - niekas nepasikeitė) arba 5 km ilgio vingiuotu ir siauru keliuku. Dėl nakvynės ir ekskursijos galima tartis Omar M. Kurtanidze, observatorijos direktoriumi. Tel. +995 595 380 037, el. paštas blazar_aao@yahoo.com.

Keltuvas į Abastumani observatoriją

Pagrindinė atrakcija - 1869 metais pastatytos karšto mineralinio vandens vonios. Lankytis jose galima visą parą, vietą labai mėgsta vietos gyventojai.

Kur apsistoti

Viešbutis Abastumani centre (dabar neveikia)

Labai keista, bet surasti nakvynę gan nepaprasta. Privačių svečių namų nėra. Miestelio pakraštyje už kambariuką tarybinių laikų sanatorijoje prašo 50 GEL. Buvęs pigus (bet gan ekstremalus) viešbutis centre užsidarė. Geriau apsistoti pačiame miestelio centre esančiame privačiame viešbutyje. Jis priklauso šalia esančio restoranėlio šeimininkams, už dviejų aukštų apartamentus prašo 60 GEL. Apartamentuose laisvai tilptų 6 žmonių grupė. Beje, kambarių tvarkytoja dirba lietuvė Regina, į šį kraštą nutekėjusi dar 1970-aisiais... Restorano ir viešbutėlio šeimininkas Lavrenti, tel. +995 599 682 133.

Centre esantis restoranėlis gan simpatiškas, žuvį jie gamina skaniai, bet šašlyko geriau neprašykit.

Boržomi

Mineraliniais vandenimis ir parkais garsus kurortas. Gražiai restauruotas senamiestis. Pagrindinis parkas neseniai renovuotas, galima nemokamai prisipilti garsaus Boržomio mineralinio vandens. Kurortas įkurtas 1829 metais, įvertinus mineralinio vandens gydomąsias savybes. Tarybiniais laikais pristatyta gausybė sanatorijų, po Sąjungos griuvimo sanatorijose įsikūrė pabėgėliai iš Abchazijos ir Pietų Osetijos. Kurortas atsigauna, dygsta nauji viešbutėliai. Vietą mėgsta gruzinai. Puikus klimatas ir kraštovaizdis, kurortą supa kalnai, apaugę reliktiniais eglynais. Palei Kurą (gruziniškai - Mtkvari) gausu restoranėlių, kur galima labai skaniai ir nebrangiai pavalgyti. Labai skaniai kepa upėtakius. Gera vieta apsistoti ramaus civilizuoto poilsio mėgėjams. Aktyvesniems keliautojams gali būti nuobodoka sanatorinė aplinka.

Bakuriani

Antras pagal populiarumą Gruzijos kalnų slidinėjimo kurortas, apie 30 km nuo Boržomio. Kurortas 1700 m aukštyje, klimatas švelnesnis negu Gudauri. Puikus kraštovaizdis traukia keliautojus ir vasarą. Gausu įvairaus lygio viešbučių ir poilsio namų. Vienas iš įdomiausių būdų patekti į Bakuriani - atvažiuoti vietiniu traukinuku ("kukuška"), lėtai pūškuojančiu per puikius miškus. Slidinėjimo sezonas tęsiasi nuo gruodžio iki kovo pabaigos, vasarą puikios vietos pasivaikščiojimams. Dabar labai populiarėja pasivažinėjimai kalnų dviračiais, puikios vietos paskraidymams parasparniais. Šias vietas mėgsta ir bekelės mėgėjai, yra firmų, organizuojančių bekelės ("offroad") keliones.

Zarzma vienuolynas

Zarzma vienuolynas

Vienas iš iš įdomiausių Gruzijos architektūrinių pastatų. Apie 30 km nuo Akchalchichės važiuojant link Godzerži perėjos. Vaizdinga vieta - nedidelis kaimelis upės slėnyje. Iškart už vienuolyno prasideda pakilimas į perėją. Pirmoji bažnyčia šioje vietoje pastatyta VIII amžiuje, vėliau vienuolynas plėtėsi. XVI amžiuje šį kraštą užėmė turkai, ir iki XX a. pradžios vienuolynas buvo apleistas. Dabar restauruojamas ir vėl įgavo gyvybės. Beje, XIX amžiaus pabaigoje vienuolyno kopija caro nurodymu buvo pastatyta Abastumani ir pavadinta Naująja Zarzma.

Asmeniniai įrankiai
Translate