Gruzija: Mcheta-Mtianetija

Iš Kvoseliai.

12:06, 2015 sausio 23 versija naudotojo Dainius (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Įvadas

Kodėl Mcheta-Mtianetija

Vienas iš populiariausių Gruzijoje turistinių regionų. Vietos, kurias privaloma aplankyti. Mcheta - dvasinis Gruzijos centras, toliau - Gruzinų karo kelias per pagrindinį Kaukazo kalnagūbrį su nuostabiais vaizdais pakeliui. Pakeliui - tvirtovės, bažnyčios ir puikūs kalnų vaizdai. Giliame Tereko slėnyje įsispraudęs Stepandsminda miestukas, viršuje - Kazbegi ugnikalnis ir Gergeti vienuolynas.

Kelias nuo Mestijos iki Stepandsmindos, per Kryžiaus perėją, dabar vadinamas Gruzinų karo keliu. Šiuo keliu nuo senų laikų vyko prekyba tarp Šiaurės ir Pietų Kaukazo tautų. Romėnų istorikas Plinijus (AD 23-79) rašė, kad šis kelias - vartai per Kaukazo kalnus. Jau tada kelias buvo gerai įtvirtintas, kad apsiginti nuo puldinėjimų. Kelias buvo vadinamas Dariali-Aragvi keliu. XVI amžiuje, po persų puldinėjimų kelio reikšmė sumenko, jis virto tiesiog kalnų taku. 1801 metais Rusijai aneksavus Gruziją kelio reikšmė vėl išaugo - Rusijai reikėjo patogaus susisiekimo su Pietų Kaukazu. Ironiška, bet šis kelias iki dabar vadinamas Gruzinų karo keliu. Nors jį pastatė rusai, kad užimtų Pietinį Kaukazą.

Kada važiuoti

Gudauri orų prognozė

Kuriam laikui važiuoti

Jei norima tik "atsižymėti" užtenka vienos dienos. Iš Tbilisio iki Stepandsmindos apie 150 km. Tačiau per vieną dieną ne ką pamatysite. Geriau planuoti kelionę su nakvyne Stepandsminoje (pakeliui aplankius Mchetą ir Ananuri tvirtovę), pernakvojus pakilti į Gergeti. Jei grįžtant atgal aplankysite Truso slėnį - kelionė jums pavyko. Galima pasilikti ir ilgesniam laikui - įkopti į Kazbeką (5033m), pasivaikščioti aplinkiniais slėniais - kalnai, kriokliai, puiki gamta. Planuojant maršrutą verta pagalvoti apie Kchevsuretiją (kelio atsišakojimas bus pakeliui - ties Žinvali), į Mcheta-Mtianetiją galima pratęsti maršrutą iš Kachetijos per Achmetą-Tianeti.

Mcheta yra pačioje Tbilisio pašonėje, ją aplankyti galima bet kada. Stepandsminda yra pakankamai aukštai kalnuose, ten lankytis geriausia vasarą.

Ką pamatyti

Mcheta

Vaizdas į Mchetą nuo Džvari

UNESCO kultūros paveldo paminklas. Apie 20 km. nuo Tbilisio. Jaukus turistinis miestukas prie Tbilisio, vaizdingoje Kuros ir Aragavi santakoje. 2011 metais senamiestis buvo restauruotas, betoniniai tarybiniai namai "aprengti" akmeninėmis sienomis ir uždengti čerpių stogais. Jaukios gatvytės, kavinukės, suvenyrų parduotuvės. Puiki vieta praleisti laiką. Gal kiek per turistinė vieta.

Džvari, Samtavro, Svetichcoveli katedros. Miestas pačiustytas, kad atrodytų gražesnis turistams. Lankyti su gidu arba viską išmanančiu vietiniu gidu. Miesto šventė (spalio viduryje)- nepageidautinas laikas važiuoti. Privažiuoja daug oficialių svečių, visi stengiasi ten patekti, eismas ribojamas. šv. Nino vietos, todėl daug legendų apie krikščionybės įvedimą. Šventovėse atkreiptinas dėmesys į slėptuves (priešui užpuolus, imdavo slėpti žmones ir turtą). Kai kuriuose paveiksluose numušti veidai: tai mongolai, pavertę bažnyčias arklidėmis, šitaip pasidarbavo. Blogiau už mongolus buvo tik Rusijos imperijos valdžia, 19 a. liepusi kalkėmis uždažyti visas senovines freskas. Nepaisant to, kelios išliko, viena - 10 a. Nepaisant to, kad miestas labai jau puošiamas ir turistinamas - verta apeiti visas bažnyčias negailint tam laiko. Čia pajusite kaip gyveno šventoji Nino ir kaip buvo krikštijama Gruzija. Žmonių gali būti daugoka (vistik UNESCO paveldas). Kai kur net leidžiama fotografuoti be blykstės, tačiau reikėtų išlaikyti pagarbą Dievo namams ir paveldui. Norint nors kiek išsamiau apžiūrėti Mchetą, tam reikėtų skirti dieną.

Samtavro katedra

Samtavro katedra

Čia 3 metus gyveno ir meldėsi šv. Nino. Yra maža bažnytukė, kur šv. Nino slėpėsi, kada vietos pagonys ieškojo krikščionių ir žudė rastuosius; t.p. yra didelė katedra. Katedroje verta atkreipti dėmesį į plytelę su originaliu Adomo atvaizdu [failas P1040143.JPG].

Svetichcoveli katedra

Svetichcoveli katedra

Viena seniausių katedrų. Pagal legendas pastatytas į krikščionybę atsivertusio vietos valdovo įsakymu. Statant 7 kolonas, šešias pastatė lengvai, septintoji niekaip nesijudinusi iš vietos. Atvykusi šv.Nino meldėsi, po to įvyko Dievo stebukals ir virš šventovės matėsi šviesos stulpas, o kolona stebuklingai stojusi į savo vietą.

Svetichcoveli katedros vidus

Katedra apsupta keliagubos gynybinės sienos, senoviniai vartai. Prie vartų - naujai pastatyta graikiška šventykla. Šiuo metu – turizmo informacijos centras. Vartuose verta atkreipti dėmesį į dvi jaučių galvas: tai pagoniško kulto liekanos. Krikščionybė paliko jas kaip krikščionišką simbolį.

Legendos apie šv. Nino

Legendų apie ją daug. Populiariausios:

 • Vietinio valdovo žmona Miriam sirgusi ir niekas negalėjęs jai padėti. Tada tarnaitė, būdama slapta krikščione, patarė pakviesti Nino. Miriam pakvietusi, o šventoji ir išgydė. Rezultatas: Miriam atsivertė į krikščionybę.
 • Vietos valdovas nusprendęs sunaikinti krikščionius. Šv. Nino irgi buvusi sugauta.Tačiau dieną prieš tai valdovas medžiojo kalnuose, atsiliko nuo apsaugos - ir staiga apako. Šaukėsi valdovas savo dievų, šaukėsi visų kitų žinomų, bet nė vienas nepadėjo. Tada ir paskaęs: Nino Dieve, padėk man, o jei padėsi, aš tapsiu krikščioniu. Dievas padėjęs, valdovas įtikėjo ir tapo krikščioniu. Istorinė realybė: ir jis, ir jo žmona gerbiami, palaidoti bažnyčioje.
 • šventojo kryžiaus atsiradimas. Buvęs stebuklingas medis - jei sužeistas žvėris prisiliesdavo, pagydavo. Įvedus krikščionybę, vietos vyskupas liepęs nukirsti medį ir iš jo padaryti kryžių. Kryžius įgijęs stebuklingų galių. Šioje vietoje pastatyta bažnyčia.

Džvari - šv. Kryžiaus bažnyčia ir vienuolynas

Vienas iš gražiausių vaizdų Gruzijoje. Nuo kalno atsiveria puikus vaizdas į Kuros ir Aragvi santaką (geriausias laikas fotografuoti - vakaras, priešpriešinė šviesa). Gruzinų labai mėgstama vieta, suvažiuoja pasigrožėti kraštovaizdžiu. Neturint automobilio geriau Mchetoje paimti taksi, nes pėsčiomis pakilti iki vienuolyno užtruks porą valandų.

Viena pirmųjų, su šv. Nino susijusių bažnytukių. Šv. Nino čia pastačiusi didelį medinį kryžių, 6 a. toje vietoje buvo pastatyta katedra. 6 a. statinys dalinai išliko, kaip ir dalis gynybinių sienų.

Kur apsistoti

Mcheta yra labai patogi vieta nakvynei. Ji ant kelių sankryžos, nereikia gaišti laiko Tbilisio kamščiuose. Restauruotoje senamiesčio dalyje pilna svečių namų ir jaunimo viešbučių. Keliaujantiems automobiliu ten apsistoti nėra patogu - eismas senamiestyje uždraustas, automobilį teks palikti stovėjimo aikštelėje.

 • restoranas-svečių namai Mcheta, Samchedros 17 (prie prokuratūros). Apie 2km nuo centro, patogu keliaujantiems automobiliu. Yra uždara aikštelė automobiliams. Simpatiškas restoranas su didele terasa, gražus sodas. Nakvynė yra apie 15-ai žmonių. Nakvynė be maitinimo 20 GEL, pusryčiai +6 GEL, vakarienė +8 GEL. Mob. tel. +995 599 557 988. Nebloga vieta apsistoti keliaujant su automobiliu.

Ananuri tvirtovė

Ananuri tvirtovė

Viena iš turistiškiausių Gruzijos vietų. Klasikinė tvirtovė, kurios viduje kelios bažnyčios ir XI amžiaus gynybinis bokštas. Ananuri priklausė Aragvi kunigaikščiams, kurie valdė šias žemes nuo XIII amžiaus iki XVIII a. pirmos pusės, kol juos nuvertė konkurentas. Žemės galu gale perėjo Kachetijos karaliui Iraklijui II-jam. Sovietmečio laikais, apie 1980-uosius, buvo nuspr3sta pastatyti Žinvalį hidroelektrinę ir suformuoti vandens telkinį, iš kurio būtų tiekiamas geriamas vanduo Tbilisiui. Pagal pradinį planą turėjo būti apsemta ir Ananuri tvirtovė. Visuomenei pasipriešinus, užtvankos aukštis buvo sumažintas ir Ananuri dabar stovi dudžiulo kalnų ežero pakrantėje. Puikūs vaizdai, kalnai, vanduo, vaizdinga tvirtovė. Viską aplandžioti užtruks apie valandą. Išlikusi tik tvirtovė, apačioje esantis kaimelis dabar ežere, taigi apsistoti nėra kur. Nuo Tbilisio iki Ananuri 66 kilometrai gražaus kelio.

Už dešimties kilometrų nuo Ananuri, gražiame slėnyje, yra kelios nedidukės pakelės užeigos. Pakeps vietoje gaudomus upėtakius, paskrudins šašlyką ar greitai išvirs chinkali. Skanu ir pigu.

Gudauri

Pagrindinis Kaukazo kalnagūbris

Kelias, ramiai ėjęs Aragvi slėniu, staiga ima rangytis ir kilti stačia slėnio siena - per dešimtį kilometrų pakylate 500 metrų aukštyn, į poros kilometrų aukštį. Pakeliui yra pora specialių apžvalgos aikštelių - verta sustoti, puikūs vaizdai. Gudauri - moderniausias Kaukazo kalnų slidinėjimo kurortas. Gudaurio miestelis yra 2196 m virš jūros lygio - tokiame aukštyje medžiai jau neauga. Dar 80-taisiais austrai Gadauryje įrengė modernius keltuvus. Dabar čia veikia 8 Doppelmayer keltuvai, o 2012-tais ėmė veikti beveik 3 kilometrų ilgio (ilgiausias Kaukaze!) gondolinis keltuvas. Žemiausia keltuvo stotis yra 1990 m aukštyje, o keltuvais galima pakilti net iki 3306 m!

Slidinėjimo trasos įvairaus sudėtingumo (mėlynos, raudonos, juodos). Bendras jų ilgis - daugiau nei 57 kilometrai. Išties pasikelti keltuvu verta net ir tiems, kurie neslidinėja - nuo viršukalnių atsiveria fantastiški vaizdai. Kalnų didybė ir grožis tiesiog užburiantis - danguje sklando ereliai, po kojomis slūgso debesys, iš kalnuose įsikūrusių vienuolynų slidėmis leidžiasi barzdoti vienuoliai... Nuo 3306 m aukštyje esančios Sadzeli viršūnės saulėtą dieną galima gėrėtis legendiniu Kazbeku – 5047 m aukščio viršukalne.

Slidinėjimo sezonas Gudauryje trunka nuo gruodžio iki gegužės. Šlaituose sniego storis siekia apie 1,5 m. Geografinė kurorto padėtis (pietinis šlaitas), ir jūros artumas sąlygoja tai, kad šiame regione iškrenta labai daug sniego, todėl trasų danga nuolat atsinaujina.

Vakariečiai labai pamėgę Gudaurį dar ir dėl to, kad čia slidinėti leidžiama ne tik oficialiose trasose, o tiesiog ten, kur norisi. Beveik visuose Europos kurortuose tai griežtai draudžiama, o Gadauryje greta įrengtų trasų plyti ištisi hektarai neliesto sniego, beveik nėra akmenų ir jokių draudimų. Heli Ski - dar viena unikali pramoga: slidininkai į viršukalnes nugabenami malūnsparniais, ten išlaipinami, ir su vėjeliu leidžiasi žemyn, ten, kur, atrodo, dar nežengė nei žmogaus koja, nei slidės.

Nuo Tbilisio iki Gudauri apie 120 km, maždaug 2 valandos kelio. Kurortas labai sparčiai vystomas, paslaugų kokybe greitai nenusileis Alpių kurortams. Slidinėjimo keliones į Gaudaurį siūlo ir Lietuvos kelionių organizatoriai.

Kur apsistoti

Žiemą, slidinėjimo sezono metu, gausu nedidelių viešbutėlių ir studijų. Vasara Gudauri apmiršta. Nors tai labai patogi vieta nakvynei - puikūs vaizdai, kaip tik čia patogu pernakvoti ir toliau vykti kelionei į Stepandsmindą. Surasti vietą nakvynei nėra problemų, ne slidinėjimo sezono metu kainos nėra aukštos.

 • Hotel Shamo, Gudauri,4702,Georgia, tel: +995 599 500 142. Gela Burduli. Keliautojai rekomenduoja.

Truso slėnis

Truso slėnis

Tai nelabai žinoma vieta - bet savo peizažais viena iš įspūdingiausių Gruzijoje. Nusileidus nuo perėjos link Stepandsmindos, Kobi kaimelyje reikėtų sukti į kairę. Kelias (gan normalus) kurį laiką eina palei upelį slėniu, poto reikia pasukti į kairę ir užsiropšti ant keteros kad apvažiuoti siaurą tarpeklį. Galima sustoti prie šaltinėlio su šventyklėle. Dar pavažiavus žemai pasimatys Mėnulio peizažai - vėl plačiame slėnyje trykštantys mineraliniai šaltiniai suformavomo didelius mineralinių druskų baltus laukus - atrodo kaip sniegas. Paįvairinimui yra ir ryškių raudonos ar geltonos spalvos upelių. Visa tai didingo Kazbeko pašonėje.

Truso slėnis

Nuo Kobi iki Truso slėnio 14 km, apie 40 minučių kalnų kelio. Pakilimas ir nusileidimas pakankamai status, tik su tikru visureigiu. Nusileidus žemyn, galima smagiai basomis pavaikščio po druskų laukus (vanduo plonu sluoksniu visą laiką teka paviršiumi), kitoje upelio pusėje yra karšto vandens šaltinis - deja pakabinamą tiltą nunešė potvynis, apeiti aplink pėsčiomis būtų apie 2km.

Truso slėnis

Verta dar pavažiuoti toliau, iki apleisto, bet vaizdingo Ketrisi kaimelio. Per jį teka labai spalvingas upeliukas su nosį riečiančiu sieros kvapu. Pakilus truputį aukščiau palei upelį - spalvoti kriokliai. Toliau matosi Abano ir Resi kaimai, senoviniai tvirtovių bokštai. Deja, už kaimo yra Gruzijos policijos postas - toliau keliautojų neleidžia. Netoli Gruzijos nekontroliujama Pietų Osetija, nesaugu.

Nuo Kobi Truso slėnio aplankymas su piknikėliu puikiose vietose užtruks apie 3 valandas.

Sno slėnis

Populiari vieta trekingui. Sno slėnis eina į pietryčius nuo pagrindinio kelio, pasukti reikia neprivažiavus iki Stepandsmindos 4-is kilometrus. Kalnų kelias eina iki nedidelio senovinio Džutos kaimelio (15 kilometrų nuo sankryžos). Kaimelis įsikūręs gan aukštai, 2150m aukštyje. Čia jau gyvena kchevsurai. Kaimo pabaigoje Marina įkūrusi vasaros kavinę - galima ne tik pavalgyti ir išgerti alaus, bet ir pasistatyti palapinę. Normalus dušas ir WC. Puiki vieta keliautojams. M. tel. +995 599 471 763. (LP forumas).

Čia prasideda vaizdingos ir populiarios trekingo trasos. Gražus pusantros valandos pasivaikščiojimas į pietryčius nuves į Čiaukši kalno (3842m) papėdę. Einant į rytus pasieksite Roška perėją (3338 m), pasistengus galima suspėti nusileisti į Kchevsuretiją, iki Roškos kaimelio. Nuo jo - visai netoli iki Borisakcho, iš kurio važiuoja mikroautubusai į Tbilisį, yra parduotuvė bei veikia mobilus ryšys.

Stepandsminda

Stepandsminda

Simpatiškas miestelis siaurame Tereko upės slėnyje. Rytuose - aštri kalnų siena, vakaruose - Gergeti vienuolyno kontūrai ir Kazbeko ugnikalnis. Miestelis įsikūręs gan aukštai - 1750m aukštyje. Už kelių kilometrų yra Rusijos siena, apleisti kioskai mena laikus kai vyko pasienio prekyba. Siena vėl atidaryta, bet gruzinų į Rusiją neleidžia, didelio judėjimo nėra. Miesteliui tenka ieškoti naujų pajamų šaltinių. Nesunku - Stepandsminda dabar vienas iš populiariausių Gruzijos turistinių objektų.

Sovietmečiu miestelis buvo žinomas Kazbeki vardu, kaip ir šalia esantis ugnikalnis. Senasis kalno pavadinimas skamba kiek neįprastai – Mkinvarcveri, tačiau XIX amžiuje jam buvo duotas garsaus gruzinų poeto ir rašytojo Aleksandro Kazbegi vardas (1848–1893) . A. Kazbegi buvo kilęs iš kilmingos gruzinų šeimos, baigė mokslus Rusijoje, grįžęs galėjo be vargo gyventi savo aplinkoje, tačiau pasiėmęs piemens lazdą ir būrį avių pasirinko klajoklio gyvenimą. Šitai jis padarė norėdamas geriau pažinti kalnus ir jų žmones. A. Kazbegi gyveno kalno papėdėje, Stepantsminda miestelyje, čia jis palaidotas, o centre šiandien stovi jam pastatytas paminklas. Yra ir nedidelis muziejus, kur eksponuojami jo daiktai.

Lietuvius traukia kalnai, šios vietos susijusios ir su lietuviais. 1874 m. šio kalno ledynų slinkimo tyrinėjimo darbus atliko Vilniaus universiteto auklėtinis Juozapas Chodzka. Kazbeko šlaite puikiai matomi suakmenėję vienuoliai, aprašyti Antano Vienuolio apysakoje "Užkeiktieji vienuoliai". 1905-ais į Kazbeką kopė M. K. Čiurlionis, iš laiškų žinoma kad buvo nusigavęs iki ledyno, ar pavyko užlipti į pačia viršūnę neaišku.

Stepandsminda - patogi vieta apsistoti nakvynei. Mėgstantiems prabangą pačiame centre yra nedidelis modernus viešbutėlis. Yra turistinės įrangos parduotuvė, kur galima įsigyti dujų balionėlių. Gausu svečių namų, nesunku susirasti automobilį kelionėms aplink.

Nuo Tbilisio iki Stepandsmindos 200 km kelio, apie 3 valandos važiavimo. Pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais dėl lavinų pavojaus Kryžiaus perėja uždaroma nuo 10 iki 18 val. - verta atsižvelgti planuojant kelionę.

Kur apsistoti

Stepandsminda tampa labai populiaria kelionės vieta. Turistų vis daugėja, deja tai užkelia ir paslaugų kainas, dažnai nepelnytai. Žemiau pateikta informacija nebūtinai yra tiksli.

 • Ketino Sujashvili svečių namai Svečių namai Stepandsmindoj, dabar įrenginėjami dušai kambariuose, terasa ir virtuvėlė svečiams, kur jei norės galės patys gamintis maistą. Ketino gamina tik naminį maistą ir tik iš naminių produktų, galima užsisakyti pusryčius, pietus, vakarienę. Pro langus ir iš terasos nuostabus kalnų vaizdas, yra nedidelis kiemas ir sodas. Skiria laiko turistams, žino istoriją ir mielai dalinasi pasakojimais, bei patarimais. Name 6 kambariai, kai kurie jau su atskiru dušu ir WC, viso gali talpinti 20 žmonių. Kainos be maisto 25 GEL, su pusryčiais ir vakariene 40 GEL, su pusryčiais, pietumis ir vakariene 45 GEL. El. paštas: ketinosujashvili@gmail.com, m. tel. +995 571 032 439, +995 558 131 828.
 • Tergi svečių namai Ketino ir Givi puikūs šeimininkai. Labai jaukūs namai, yra internetas (kompiuteris svečiams). Keturi miegamieji, pasispaudus tilptų 15 keliautojų. Dušai ir WC viduje. Verta paskambinti ir iš anksto paprašyti kad vakarienei pakeptų upėtakių. Pro kambario langą, nepakildamas iš lovos fotografavau kaip kyla saulė už Kazbeko. Kaina nuo 30 (be maitinimo) iki 50 (maitinimas ir vynas) GEL žmogui. Tel. +995 599 210 996.
 • Merab Chopikashvili svečių namai. Nemažas namas. Svečiam skirtas visas antras aukštas, įrengtas prabangiame tarybiniame stiliuje: čekiški baldai, didelė svetainė. Deja, lovos trumpokos. Dušas ir WC atskirame pastate kieme. Šeimininkė puiki, labai įvairi ir skani vakarienė. Tel. +995 598 259 330.
 • Gijos ir Marinos svečių namai. Svečiams skirti du kambariai antrame privataus namo aukšte. Labai simpatiški ir legvai bendraujantys šeimininkai. Dušas ir WC saikingi. Tel. +995 599 385 549, +995 599 570 915.
 • Anano svečių namai. Švarūs, tvarkingi svečių namai miestelio centre. Vaikai puikiai kalba angliškai. Jei reikia, suorganizuos ekskursijas ir transportą. El. paštas: ananoquashvili@yahoo.com, m.tel. +995 593 344 274, +995 598 589 662. (LP forumas).
 • Dato Amirezashvili svečių namai. Pagal išsilavinimą teisininkas, bet puikiai žino Gruzijos istoriją, geografiją ir kultūrą. Puikus pašnekovas. Laisvai kalba angliškai, rusiškai ir turkiškai. Jo svečių namai porą minučių nuo centrinės aikštės. Patyręs gidas įkopimams į Kazbegi, palydės į trekingą į Kchevsuretiją, Tušetiją ar po apylinkes. Nakvynė be maitinimo 20 GEL, su maitinimu: 40 GEL. Tel: +995 599 294 672, el. paštas: mezvere@yahoo.com (LP forumas).
 • Vano svečių namai - Vano Davithet and Tamar Sujashvili. Karštas vanduo yra, švaru, bet šeimininkai šaltoki, na kaip viešbutis. Trūko bendravimo. 15 GEL be maisto. Jie negamina. Pavalgyt galima kaiminystėje uz 7.5 GEL (tiek kainuoja ir pusryčiai, ir vakarienė). Labai skanu. El. paštas davithet@gmail.com, m.tel. +995 558 996 405 Vano, +995 593 126 963 Tamari.
 • Pikri svečių namai. Geras namas su puikiu vaizdu į kalnus. Nakvynė 35 GEL, m. tel. +995 598 236 596.
 • Nazi sveciu namai. Miela šeimininkė, 30 larių su maitinimu ryte ir vakare, įdeda sumuštiniu kelionėn. Dušas bendras. Jei atskiras - kaina 40 larių. Mėgsta lankytis parasparnininkai, statomas naujas didelis pastatas. Nazi Chkareuli, tel. +995 598 382 700. (Ramunas Karuza, 2013).

Gergeti (Sameba) vienuolynas

Gergeti Kazbeko fone

Lonely Planet kelionių vadovo po Kaukazo šalis viršelyje kaip tik Gergeti nuotrauka. Tai viena iš "must see" vietų Gruzijoje. XIV amžiuje pastatytas Samebos (šv. Trejybės) vienuolynas stovi tarpeklio viršje, Kazbeko papėdėje. Vienuolynas jau alpinėse pievose, 2200m aukštyje, pakilti pėsčiomis užtruks pusantros valandos. Geriausia tai daryti ryte, kol ne karšta. Nėra problemų surasti visureigį, kuris užveš į viršų ir palauks. Vienuolynas veikiantis, moteriškėms išduodami sijonai kad nejaudintų vienuolių. Iš Stepandsmindos kylant į Gergeti automobiliu, kelionė užtruks apie porą valandų, pėsčiomis - keturias.

Užkopimas į Kazbeką

Kazbekas - užgesęs 5047m aukščio ugnikalnis. Užlipimas nėra sudėtingas, bėda kad Kazbekas dažniausiai pasislėpęs debesyje - dažnas blogas oras komplikuoja reikalą. Paprastai įkopimas su aklimatizacija užtrunka mažiausiai 4 dienas, reikalinga virvė, katės ir ledkirčiai. Galima apsiriboti užkopimu iki buvusios meteorologinės stoties (3652m), dabar ten turistinė prieglaudą. Ten galima pernakvoti (jei bus vietos) arba pasistatyti palapinę. Iki Betlemi prieglaudos galima užkilti per dieną.


Šaltiniai

Asmeniniai įrankiai
Translate