Gruzija: Kachetija

Iš Kvoseliai.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Įvadas

Kodėl Kachetija

Kachetijos žemėlapis. Ministry of Economic Development of Georgia, Department of Tourism and Resorts, October 2009
Gruzijoje skanu

Kachetija - rytinis Gruzijos rajonas. Iš šiaurės ir rytų ją gaubia pagrindinis Kaukazo kalnagūbris, iš vakarų - kiek mažesni Kachetijos kalnai, iš pietvakarių - Gombori kalnai. Šioje kalnų užuovėjoje plyti derlingas Alazani upės slėnis, labai tinkama vieta vynuogėms. Nuo seno šis rajonas garsėja vynais. Kaip žinia, vienuoliai vertina teisingas vietas ir jau nuo IV amžiaus čia pradėta kurti vienuolynus, statyti bažnyčias. Į šiaurę, jau už pagrindinio Kaukazo kalnagūbrio, plyti Tusheti - garsėjanti sūriais ir avių bandomis vieta. Kachetijos žemė labai derlinga, be vynuogių čia auga persikai, nektarinai, arbūzai, kalnai apaugę riešutmedžių giraitėmis. Taigi keliautojui Kachetija - puiki gruziniška virtuvė, vynas ir begalė istorinių bei gamtos paminklų. Visąlaik aplinkui regėsite kalnus, lankysite gražiausiose kalnų vietose įkurtus vienuolynus, galėsite pramogauti prie kalnų upelių ar pasivaikščioti reliktiniuose ???Lagodechi nacionalinio parko miškuose. Kachetijos sostinė - Telavi miestas, iki kurio nuo Tbilisio apie dvi su puse valandos kelio.

Kachetijos istorija yra savita. Ji įjungta į Gruzijos karalystę tik XII amžiuje. 1460 metais vėl tapo nepriklausoma karalyste. Labai kentėjo nuo persų antpuolių. 1762 metais susijungė su kaimynine Kartli karalyste (kurios sostinė buvo Tbilisis) ir sudarė jungtinę Kachetijos ir Kartli karalystę su sostine Telavi. 1800 m. karalystę, kaip ir likusią Gruziją, aneksavo Rusija.

Kada važiuoti

Kalnai dengia Kachetiją nuo vėjų, todėl vasara čia karšta. Geriausias laikas kelionėms - birželis, rugsėjis ir spalio pirma pusė. Rudenį - vynuogių rinkimas, iš ganyklų kalnuose grįžta galvijai. Geriamas vynas, čirškinama mėsytė. Jei planuojama keliauti ir į kalnus, teks važiuoti vidurvasarį - birželį kalnų perėjos gali būti dar neatidarytos, o rugsėjo antroje pusėje - jau gali būti nuklotos sniegu. Keliaujant vidurvasarį, reikėtų planuoti karštymetį praleisti aukščiau kalnuose ar prie upės.

Telavi orų prognozė:

Kuriam laikui važiuoti

Vienos dienos tikrai maža, beveik nieko nepamatysite ir nepajusite. Geriausia kelionei po Kachetiją skirti 3-5 dienas. Nuotykius mėgstantys keliautojai kelionę gali tęsti į netoliese esančius Tušeti ir Kchevsureti kalnų rajonus.

Kaip nuvykti viešuoju transportu

Maršrutkės vyksta iš Samgori ir Ortačala stočių Tbilisyje. Tvarkaraštis ir kainos čia (anglų kalba): Kakheti Travel


Ką pamatyti

David Garedži vienuolynų kompleksas

David Garedži vienuolynas

Didžiulis vienuolynų kompleksas pusdykumėje, ant Gruzijos-Azerbaidžano sienos (dalis jo yra Azerbaidžano teritorijoje, bet pagal tarpvalstybinį susitarimą turistai įleidžiami). Pasiekti galima tik automobiliu, maršrutinis transportas ten nevažinėja. Manoma, kad ten buvo 19 vienuolynų. Pirmas vienuolynas įkurtas VI amžiuje, vieno iš 13 sirų, nešusių į Gruziją krikščionybę. Vienuolynai įsikūrę kalne iškirstose uolose. Labai įspūdingas Udabno vienuolynas ant kalno keteros. Kopimas užims apie 40 minučių. Išlikę daug senovinių freskų. Vienuolyno kompleksas labai stipriai apgadintas sovietmečiu. Sovietiniai tankistai jį naudojo kaip taikinį pratyboms. Ekskursija po vienuolyną užims 3-4 valandas. Vidurvasarį gali būti labai karšta, stenkitės išvažiuoti anksti ir būtinai pasiimkite vandens. Kol nekaršta, geriau iš karto apžiūrėti viršutinį kompleksą. Kelias iki vienuolyno eina per labai vaizdingą pusdykumę. Būkite atsargūs, kai ilsėsitės - daug gyvačių.

Signachis

Signachi gatvelė

Nedidelis miestukas ant kalno viršūnės Kachetijos pietuose. Iš miesto atsiveria nuostabi panorama į Alazani slėnį. XVIII amžiuje Kachetijos karalius Ereklijus II, saugodamasis lezginų antpuolių, miestuką apjuose tvirtovės siena su 23-mis bokštais. Siena puikiai išsilaikiusi. Aplink miestuką - granatų medžių giraitės. Gruzijos vyriausybė daug investavo stengdamasi miestelį padaryti turistų traukos centru. Atnaujintas centras, jaukios išgrįstos gatvelės, restoranėliai ir parduotuvės turistams. Signachis apibūdinamas kaip "meilės miestas" - susituokti galima be problemų, bet kada. Santuokų rūmai veikia 24 valandas be išeiginių dienų. Tuokia ir užsieniečius - jei tik yra norinčių. Toks gruziniškas Las Vegas analogas (beje, tuoktuvių paslauga gan populiari tarp keliautojų. Romantiška aplinka, gruziniškas vynas dažnai pamaišo protą).

Užsienio atstovybių darbuotojai čia įsigijo ar pasistatė namus, kad pabėgtų nuo vasaros karščio. Rasime ir lietuvaičių namų. Miestelis gal neteko didelės dalies autentiškumo (kaip mūsų Trakai), bet tapo pavyzdiniu turistiniu miesteliu su meno galerijomis, kavinukėmis ir kitais turistiniais atributais. Bet kokiu atveju tai puiki vieta apsistoti ir keliauti po apylinkes.

Signachi centre - Gruzijos nacionalinio muziejaus filialas. Pirmame aukšte yra įdomi istorinė ekspozicija, antrame aukšte eksponuojama 16-ka žymiausio Gruzijos dailininko-primityvisto Niko Pirosmani darbų. Muziejus veikia iki 17 valandos.

Keliautojai pamėgo restoranėlį, įsikūrusį prie Signachi gynybinės sienos bokšto. Kainos gan aukštos, bet mėgausitės nuostabiu Alazani slėnio vaizdu. Vieną spalio savaitgalį Signachyje rengiama vyno šventė. Verta sudalyvauti.

Pheasant's tears (fazano ašaros) - nedidelė vyno darykla, gaminanti tikrą kachetiškoą vyną. Signachyje turi savo marani, kur galima degustuoti ir nusipirkti vyno. Daryklą įkūrė spalvinga asmenybė - amerikietis dailininkas John H Wurdeman V, su skandinavų studentų pagalba persikėlęs gyventi į Signachi dar 1998 metais. Atsiliepimai labai geri. Vynuogynai ir pati vyno darykla yra Tibaani kaimelyje. Galima sutarti dėl ekskursijos. Baratashvili St. #18, tel. + 995 599 534 484, el. paštas jwurdeman@pheasantstears.com.

Bodbe moterų vienuolynas

Maždaug 2 kilometrai nuo Signachi. Įdomus vienuolynas. Manoma, kad čia palaidota šventoji Nino, IV amžiuje atnešusi krikštą Gruzijai. Ant jos kapo buvo pastatyta koplytėlė, IX amžiuje įkurtas vienuolynas. Vienuolynas restauruotas XIX amžiuje Rusijos caro šeimos lėšomis. Bolševikų laikais suniokiotas. Šiuo metu vėl atstatytas.

Veikia vienuolynas (lankyti draudžiama), Katolikoso rezidencija (įėjimas draudžiamas), planuojama statyti Bažnytinio meno muziejų (2011 m. spalį). Patartina pasivaikščioti nedideliame jaukiame parke ir pajusti šventą vietos dvasią. Prie vienuolyno čiurlena stebuklingas šaltinis: dalis kelio grįsta, vėliau teks ilgokai eiti miško takais. Gruzinai tiki, kad tris kartus panirus į šį šventą vandenį, neva ištryškusi pravirkus šv. Nino, bus išgydytos visos ligos ir negalavimai. Šiltojo sezono metu nusiteikite laukti eilėje prie uždaros patalpos, kurios viduje įrengtas nuolat ledo šaltumo šaltinio vandeniu maitinamas baseinėlis. Atidaryta iki 17 val (2013 m.)

Lagodechi nacionalinis parkas

Apie 30 km nuo Signachi, link Rusijos ir Azerbaidžano sienos. Parkas įkurtas 1912 metais pagrindinio Kaukazo kalnagūbrio šlaite. Reliktiniai miškai, kalnų ežeriukai. Parkas gerai prižiūrimas, pažymėtos trasos. Parkas įrašytas į UNESCO paveldo sąrašą. Įėjimas į parką yra Lagodechi miestelyje. Pasivaikščiojimas parke gali trukti nuo 5 valandų iki poros dienų (yra vietų nakvynei). Parke galima užkilti iki 3500 m aukščio. Pačiam Lagodechi miestelyje yra keli viešbutėliai, kuriuose galima apsistoti.


Pasivaikščiojimas parke nemokamas, gido paslaugos kainuoja 45 larius. Yra kelios pasivaikščiojimo trasos, artimiausia – 3 valandos kelio (į vieną pusę) iki krioklio. Tolimiausia kelionė iki didžiausio krioklio užima 3 dienas, keliaujama žirgais. Parke yra viešbutis, kuriame galima nakvoti, maistą galima atsivežti arba paprašyti, kad atvežtų. Veikia muziejus, suvenyrų parduotuvė. Po 2010 m. liūčių daug turistinių maršrutų nuplauta ir dabar pirmoji trasa (iki artimiausio krioklio) tik ~30 % eina saugiu miško taku, likusį kelią reikės eiti palei kalnų upes, kopiant į šlaitus. Gidas labai rekomenduojamas: parodys į Raudonąją knygą įrašytus augalus, papasakos, kaip veikia parkas, suras patogiausią vietą perbristi kalnų upelį. Jei pažįstate ką nors iš šalia Lagodechi gyvenančių azerbaidžaniečių - paprašykite keptų kaštonų plovo. Kainos (2013 m.): - žirgas 50 GEL/dienai, palapinės nuoma 10 GEL/dienai, vieta palapinei 5 GEL, mokestis už stovyklavietę/vietą piknikui 15 GEL/dienai, turistinio kilimėlio nuoma 2 GEL/dienai, miegmaišio nuoma 5 GEL/dienai, kuprinės nuoma 5 GEl/dienai, nakvynė turistiniame namelyje 15 GEl/žmogui.

Vašlovani nacionalinis parkas

Vaslovani nacionalinis parkas

Vašlovani nacionalinis parkas ir Vašlovani saugotinos teritorijos - vienas iš pačių įdomiausių Gruzijos gamtos paminklų. Čia nėra istorinių paminklų ir negyvena žmonės išskyrus žiemojančius piemenis ir jų avių bandas iš Tušetijos. Yra tik gamta. Ji nuostabi. Vietomis jautiesi lyg važiuotumei Afrikos savana, vietomis - Amerikos kanjonai, kitur - prerijos. Parkas yra pačiame Gruzijos pietrytiniame iškyšulyje, tarp išplatėjusių Alazani ir Jori upių ir apsuptas Azerbaidžano. Tai senovinio vandenyno dugnas, išplautos nuosėdos suformavo kanjonus ir mėnulišką peizažą. Žemė visur minkšta, todėl malonu lakstyti visureigiu nesirenkant kelio.

Vašlovani regioninis parkas (saugotinos teritorijos) įkurtas 1935 metais, 2003-iais teritorijos buvo praplėstos ir įkurtas Vašlovani nacionalinis parkas. Keista, kad šis parkas mažai lankomas - bet tai viena iš įdomiausių Gruzijos vietų. Bent man.

Norint patekti į parką, geriausia iš anksto paskambinti parko direkcijai (+995 577 101 850, el. paštas vpadirection@yahoo.com, yra interneto svetainė). Direkcija įsikūrusi Dedoplitskaro miestelyje - apie 130 km nuo Tbilisio ir apie 30 km nuo Signachi. Naujai įrengtoje direkcijoje informuos apie maršrutus, duos žemėlapius. Čia reikės sumokėti už nakvynę dviviečiuose nameliuose parke (40 GEL už namelį, patalynės kaina įskaičiuota). Jei stovyklausite savo palapinėje - 5 GEL, jei išsinuomosite - 7 GEL. Galima tartis dėl transporto ir gidų. Patogiausia parke keliauti visureigiais (galima ir arkliais arba pėsčiomis). Kelių kaip ir nėra, važiuojama arba išdžiūvusiomis upelių vagomis, arba tiesiog pievomis. Be GPS navigacijos arba vietinio gido neįmanoma nepasiklysti. Jei lytų stiprus lietus, išvažiuoti iš parko būtų keblu, reikia numatyti papildomą dieną. Vietos negyvenamos, todėl reikia turėti maisto ir geriamojo vandens.

Nuo Dedoplitskaro iki parko įėjimo apie 50 km gan laukiniu keliu. Važinėjimas parke tikra atgaiva bekelės mėgėjams - gruntas minkštas, galima lakstyti kalnų pievomis (savana arba prerijos) arba upelių vagomis siauruose kanjonuose. Parkas įrengtas puikiai. Yra du kempingai, kuriuose yra po 8 dviviečius namukus. Namukuose minkštos lovos, virtuvėlė, WC ir dušas. Elektra tiekiama iš saulės baterijų. Parką prižiūri vietiniai reindžeriai. Mijnis Kure kempingas įsikūręs labai vaizdingoje vietoje prie Alazani upės, bet kelias iki jo gan ekstremalus. Vašlavani parkas yra pasienio zonoje, todėl būtina turėti pasus - pasieniečiai tikrins. Tai vienintelė vieta Gruzijoje, kur daug giurzų, todėl po žolę reikia vaikščioti atsargiai. Gyvena čia ir vienišas leopardas, paskutinį kartą pastebėtas 2008-aisiais. Kol kas turistai nenukentėjo. Yra aptvaras, kuriame laikomi džeiranai. Kai jų padaugės - bus paleisti į laisvę.

Tikros gamtos mylėtojai Vašlovani parke pajus atgaivą. Labai rekomenduoju - man tai viena iš gražiausių Gruzijos vietų ir nesunkiai pasiekiama. Kelionę reikėtų planuoti bent 3 dienoms.

Kvareli

Marneuli. Kindzmarauli vyno darykloje

Nedidelis miestelis Kaukazo priekalnėse. Miestelis garsus tuo, kad čia gimė žymus Gruzijos rašytojas Ilja Čavčavadzė. Yra jo muziejus, kuriame galima pažiūrėti XIX amžiaus nuotraukų. Kachetijos karalius Iraklijus II Marneuli pastatė gynybinę sieną.

Dalyje aptvertos teritorijos dabar įsikūrusi Kinzmarauli vyno darykla. Gamykla turi savo parduotuvę, rengiamos ekskursijos (2 lariai žmogui su vyno degustacija). Ekskursiją (anglų kalba) veda direktoriaus dukra. Gamyklos teritorijoje yra labai smagus restoranėlis atvirame lauke, kur galima paragauti vyno ir pavalgyti. Gamykla tikra, demokratiška - kas domisi, kaip gaminamas vynas, verta apsilankyti.

Kvareli. Kindzamraulis Marani vyno degustacija

Kvareli pakraštyje 2011 metais vyno darykla Kindzamraulis Marani įrengė prabangų turistinį objektą: parką, ekspoziciją vyno rūsiuose (saugyklos iš viso užima apie 8 kilometrus požemių, turistams atverta gal pusė kilometro) ir prabangų modernų restorana su puikiu vaizdu. Akivaizdu, kad laukiama turtingų keliautojų, ekskursija su su degustacija - 6 lariai žmogui. Pati vyno darykla yra ne Kvareli, o važiuojant link Gremi.

Bet kokiu atveju, kurią vyno daryklą be pasirinksite aplankymui - te verta įsigyti vyno.

Apie 8 km nuo Marneuli yra kalnų ežerėlis (susiformavęs užtvenkus upę). Puiki vieta nuplauti vasaros karštį. Žadama, kad greitai čia bus restoranėlis ir viešbutukas. Ežeras ir aplinkinė teritorija yra privati, priklauso Kindzamarauli vyno daryklos direktoriui.

2011 metais prie pat Kvareli užtvenkus upę ir suformavus ežerą, įrengtas visuomeninis parkas su suoliukais, maudyklėmis ir kitais malonumais. Netoli Kvareli Gruzijos Prezidentas Michail Sakašvili nusipirko sodybą, kur augina vynuoges ir pats spaudžia vyną. Gal ir jį sutiksite...

Nekresi vienuolynas

Nekresi vienuolynas. Vaizdas į Alazani slėnį

Labai įspūdingas vienuolynas, įsikūręs kalno šlaite. Lengvuoju automobiliu galima važiuoti tik iki stovėjimo aikštelės kalno papėdėje. Iki paties vienuolyno galima pakilti pėsčiomis (apie 40 min.) arba mikroautobusu (kainuoja 1 larį). Pakilimas gan status.

Vienuolynas yra gan aukštai kalnuose, nuo jo atsiveria puikios Alazani slėnio panoramos. Fotografuoti tinkamiausias laikas leidžiantis saulei.

Pirmoji bažnytėlė čia pastatyta 323 metais - seniausia išlikusi bažnyčia Gruzijoje. Spėjama, kad bazilika buvo statoma pagal nuogirdas, kaip ji turi atrodyti, todėl jos architektūra gan keista. VI amžiuje čia įsikūrė vienuolis Abibas, vienas iš 13 persų tėvų, nešusių krikščionybę Gruzijai. Jis buvo nužudytas, kai užpylė šventą ugnį apačioje buvusioje zoroatristų šventykloje. Šventyklos pamatų kontūrai puikiai matomi iš viršaus. Vienuolynas plėtėsi. Iki IX amžiaus statytus pastatus galima atpažinti pagal rakto formos langus. Vienuolynas restauruojamas ir prižiūrimas. Viena iš įdomiausių vietų Kachetijoje, tikrai verta aplankyti. Įrengus naują kelią iki vienuolyno, pasidarė gal kiek per daug turistinė vieta - savaitgaliais labai daug žmonių. Apačioje esančioje aikštelėje dega laužai, kepami šašlykai ir įsitaisius prie ilgų stalų geriamas vynas. Mat kiaulės laikomos Nekresi vienuolyno gynėjomis - kai persai 16 a. norėjo užimti vienuolyną, vienuoliai paleido kiulesir įsižeidę persai (jiems kiulė - nešvarus gyvulys) atsitraukė. Kiaulės garbinamos jas valgant...

Kachetijos vartai (Sabue Pikalebi)

Kachetijos vartai

Tai senovinė tvirtovė (X-XII a.), saugojusi Kachetijos karalystę nuo įsiveržimų iš Dagestano, esančio už pagrindinio Kaukazo kalnagūbrio. Tvirtovė saugojo siaurą Incoba slėnį nuo įsiveržimų per Kadori perėją. Tvirtovė neblogai išsilaikiusi, viduje matyti senos freskos. Išlikęs ir vartų fragmentas - ten rinkdavo muitą. Kelias yra tik iki tvirtovės, toliau - tik pasieniečių važinėjamas keliukas. Prie tvirtovės nusileidus prie upės, yra puiki vieta piknikui ar nakvynei. Pati tvirtovė ir vietos aplink labai vaizdingos. Tai mažai žinoma turistinė vieta, todėl ją rasti ne taip paprasta. Važiuojant nuo Gremi tvirtovės link Marneuli pagrindiniu keliu, nuorodos būtų tokios: pervažiavus Incoba upę, įvažiuosite į Eniseli kaimą. Kaime sukti į kairę (asfaltu) į Sabue kaimą (asfaltas, yra rodyklė). Kaimas labai jaukus. Kai baigsis asfaltuotas kelias, reikia sukti lauko keliuku į dešinę. Keliukai šakosis, bet laikant kryptį į šiaurę, maždaug už 2 km privažiuosite Incoba kaimelį. Dabar čia pasieniečių bazė. Dar už poros kilometrų privažiuosite tvirtovę. Kelias įveikiamas paprastu lengvuoju automobiliu. Beje, Eniseli ir Gremi garsūs savo brendžiais (konjakais) - puiki proga paragauti.

Gremi

Gremi tvirtovė

XVI amžiuje tai buvo Kachetijos karalystės sostinė, aplink plytėjo nemažas prekybinis miestas ant Šilko kelio. 1615 metais miestą sunaikino persų šacho Abaso I kariuomenė. Miestas taip ir neatsigavo. Kachetijos sostinė persikėlė į Telavi. Išliko tik pagrindinė tvirtovė su bažnyčia. Vienas iš įdomiausių Gruzijos istorinių paminklų. Išliko slaptas tunelis, kuriuo iš tvirtovės karalius nepastebėtas galėdavo išsprukti aplankyti savo draugių. Tvirtovė puikiai išsilaikiusi, čia veikia muziejus (įėjimas - 3 lariai). 2011 metais tvirtovė restauruota, viduje įrengtos modernios instaliacijos, suformuotas parkas. Einant nuo mašinų stovėjimo aikštelės, verta aplankyti naujai įrengtą istorijos muziejų.

Keliautojų labai lankoma vieta. Nuo pagrindinio bokšto atsiveria puiki panorama į Alazani slėnį. Fotografuoti geriausia vakare.

Telavi

Kachetijos sostinė. Telavi vardą pirmą kartą raštuose paminėjo Ptolomėjus II amžiuje veikale "Geografija". X-XII amžiuje buvo Kachetijos karalystės sostinė, nemažas miestas. XVII amžiuje, po Gremi sunaikinimo, vėl tapo Kachetijos sostine. 1762 m. susijungus Kachetijos ir Kartli karalystėms, tapo jungtinės karalystės sostine. Gruzijoje labai gerbiamas tuo metu valdęs karalius Erekli II, gimęs ir miręs šiame mieste. Dabar Telavyje gyvena apie 28 000 gyventojų. Pagrindinė įžymybė - Batonis tvirtovė. Čia iš Gremi perkelta karališkoji rezidencija. Dabar čia muziejus, nusipirkus bilietą galima aplankyti rūmus, šalia esantį etnografinį muziejų ir meno galeriją. Verta. Telavis - įdomus miestukas su smagiu senamiesčiu. Gruzijos vyriausybė planuoja čia pakartoti Signachi eksperimentą ir Telavi paversti turistiniu centru. 2012 metais prasidės miesto rekonstrukcija - bus keičiami vamzdynai, tvarkomos gatvės, dailinami pastatai. Miesto centre esančiame turguje verta nusipirkti iš Tusheti atgabenamų sūrių ir čiurčchelų. Veikia keli viešbučiai, daug svečių namų: jei nebus vietų viešbutyje, rekomenduos geresnius svečių namus. Viešbučių ir svečių namų sąrašą rasite turizmo informacijos centre nemokamai dalijamoje knygelėje. Šeimininkai gali surasti vietinį vairuotoją, kuris vežios po apylinkes (50-80 larių, atsižvelgiant į atstumą). Rasite ir kur pavalgyti. Gera vieta bazei kelionėms aplinkui.

Telavio muziejus: XX a. 9 dešimtmetyje atstatytas autentiškas rūmų, kuriuose gyveno Erekli II, pavidalas. Etnografinis muziejus yra greta karaliaus rūmų, gana įdomus. Telavyje verta aplankyti Erekli II paminklą, 900 metų senumo liepą, XIX a. gatvelę tie senąja tvirtove (vadinamą senamiesčiu), paminklą žuvusiems už Nepriklausomybę. Prie centrinės aikštės šalia teatro pamatysite išsaugotą senovinį (V-IX a.?) pastatą.

Miesto centre yra Geocell atstovybė - su pasu galite įsigyti vietinę telefono kortelę (reikės nurodyti laikiną apsistojimo vietą Telavyje). Iš viešojo maitinimo įstaigų telaviečiai rekomenduoja restoraną "Kachetskij dvor" (šalia jo yra viešbutis).

Ikalto vienuolynas

Ikalto bažnyčia

Pirmasis vienuolynas šioje vietovėje įkurtas VI amžiuje vienuolio Zenono, vieno iš 13-os sirų vienuolių. Išlikę IX-X amžiaus pastatai. Čia veikė viena iš dviejų Gruzijos akademijų (antroji - Gelati, šalia Kutaisi). Jau IX amžiuje čia įkurtas vyndarystės fakultetas, matyt, pirmoji tokio tipo mokslinė įstaiga pasaulyje. Nenuostabu, kad Kachetijoje gaminami tikrai puikūs vynai. Manoma, kad Akademijoje dėstė Šota Rustaveli (1172-1216), epinės poemos "Karžygys tigro kailyje" autorius. 1616 metais vienuolyną suniokojo persai. Pagrindinė bažnyčia statyta VIII-IX amžiuje. Šalia yra nedidelė Sameba (šv. Trejybės) VI amžiaus bažnytėlė. Išlikusios auditorijų sienos. Labai įdomi ir dvasinga vieta, apsupta kiparisų giraitės. Fotografuoti ir medituoti geriausia vakare, kai grįžta senųjų laikų dvasia. Ikalto yra apie 10 kilometrų nuo Telavi, apie porą kilometrų nuo Telavi-Achmeta kelio.

Prie Ikalto automobilių stovėjimo aikštelės įrengtos vietos iškylautojams.

Alaverdi katedra

Alaverdi vienuolynas

Pirmąjį vienuolyną šioje vietovėje įkūrė vienuolis Jokūbas Alaverdeli VI amžiuje. XI amžiaus pradžioje Kachetijos karalius Kvirikas pastatė 50 metrų aukščio katedrą. Tai buvo vienas didžiausių to laiko statinių Gruzijoje. Vienuolynas apjuostas gynybine siena ir įsikūręs puikioje vietoje - tolumoje matyti pagrindinis Kaukazo kalnagūbris. Kaip ir visuose Gruzijos vienuolynuose čia buvo gausiai gaminamas vynas. Sovietiniais laikais kelių tonų talpos į žemę įkastuose moliniuose vynui brandinti induose laikytas dyzelinas. Neįmanoma apsakyti, kokią žalą Gruzijos (ir pasaulio) kultūrai padarė sovietiniai "išvaduotojai" ir "taikdariai". Viduramžiais Gruzija kentėjo nuo persų antpuolių, vėliau - nuo "globėjų" iš šiaurės. Dabar vienuoliai vėl įsikūrė Alaverdi. Kompleksas restauruojamas. Vienuolynas turi naujausią itališką vyno gamybos įrangą, keturi vienuoliai "savo reikmėms" kiekvienais metais pasiruošia apie 30 tonų kachetiško vyno khevri ir dar europietiško vyno statinėse. Mėginkit įsiprašyti apžiūrėti vyno rūsių.

Suvenyrų parduotuvėlėje vienuoliai pardavinėja iš žolių ir medaus tepaliukus gydyti sumušimus ir odos ligas. Tikrai padeda, išbandėme.

Alaverdi yra apie 20 kilometrų nuo Telavi. Reikia važiuoti Achmetos kryptimi, Kchodašeni kaime sukti į dešinę ir dar važiuoti 8 kilometrus neblogu asfaltu.

Rugsėjyje tris savaites švenčiama Alaverdoba - pagrindinė religinė šventė Kachetijoje. Šventės kulminacija - rugsėjo 14-oji.

Kisishevi kaimas

Bažnytėlė kalnuose

Kisisschevi kaimas pirmą kartą paminėtas IVa. Labai simpatiškas kaimelis, apie 8 kilometrai į pietus nuo Telavi (reikia važiuoti pagrindiniu keliu link Gurdžiani). Tik pasukus į dešinę iš pagrindinio kelio link Kisishevi, dešinėje matyti naujas restoranas, kuriame galima pavalgyti, paragauti bei įsigyti kachetiškų vynų ir tušetiškų sūrių (jei jis veikia - su komercija jiems sekasi prastai). Pats Kisishevi labai vaizdingas kaimelis. 60-taisiais metais čia filmuotas vienas iš garsiausių gruziniškų filmų - "Kareivio tėvas". Kaimo centre (reikės klausti) yra simpatiška VI amžiaus bažnytėlė. Vienoje iš bažnytėlės nišų - akmeninis falo simbolis - moterys jį glosto, kad pastotų. Pats kaimas įsikūręs Gombori kalnagūbrio šlaite. Jo viršuje, miškeliuose yra kelios VIII amžiaus bažnytėlės. Kai kurios apgriuvusios, paslėptos augmenijos.

Vaizdas iš uolų vienuolyno

Nusileidus prie Kisi upės ir nukeliavus porą kilometrų palei upę į aukštupį miškovežių išmaltų keliu, galima aplankyti VI amžiaus uolų vienuolyną, įkurtą stačiame upės šlaite. Kopimas gan sunkus, geri batai ir galbūt virvė palengvintų žygį. Galima pabandyti su virvėmis nusileisti iš viršaus. Tokiai ekskursijai geriau susirasti vietinį gidą.

Google Earth vaizdas su pažymėtais paminklais

Pačiame kaimelyje yra moderni Schuchmann Wines vyno darykla. Labai įdomus vyndarys iš Vokietijos nusipirko vietinę Vino Terra vyno gamyklėlę ir ją rekonstravo. Įrengta senoviniu gruzinišku stiliumi, bet naudojamos moderniausios technologijos. Orientuojasi į aukščiausios kokybės vyno gamybą. Yra viešbutis ir restoranas (labai brangus). Galima užsisakyti ekskursiją su vyno degustacija. Kainuoja brangiai (30 larių), bet visa kompanija galima tartis užsakyti tik vieną degustaciją (t. y. pasidalinti kainą, bet viską apžiūrėti). Verta įsigyti vyno - jis tikrai geras, Tbilisyje jis kainuos brangiau.

Jei pakliuvote per vynuogių nuėmimą, galėsite patys pagal senovinę techologiją (kojomis) išspausti vyną. Vyndariai jį subrandins, supilstys į butelius ir per kitą vizitą galėsite parsivežti savo gaminto vyno.

Kisishevi yra kaimo sodybų, kuriose galima apsistoti. Pajusite gruzinišką kaimą. Puiki vieta apsistoti kelionėms aplink bei pasidžiaugti kachetiška virtuve. Telavi viešbutyje bus daugiau komforto, bet čia pajusite tikrą Kachetiją. Jausmą. Bendravimą. Sąžiningai pasakysiu, apsigyvenu tik čia.

Cinandali

Cinandali vyno rūsys

Tai ne tik vyno, bet ir kaimo pavadinimas. Viena iš garsiausių vietų (ir vardų) Gruzijoje. Įsikūręs kitoje Kisi upės pusėje, gal kilometras nuo Kisishevi kaimo. Tai vienos iš garsiausių Gruzijos šeimų - Čiavčiavadzių dvaras. Gruzijos poetas Aleksandras Čavčavadzė čia susitikinėjo su Lermontovu, jo dukra Nino ištekėjo už Rusijos poeto ir diplomato Griboedovo. Imamo Šamilio kariai 1854 metais užpuolė dvarą, pagrobė Aleksandro sūnaus Dovydo žmoną ir vaikus (vienas vaikas išsigelbėjo pasislėpęs medžio drevėje - jums parodys tą medį). Pareikalauta didžiulė išpirka (40 000 rublių), kurią pavyko sumokėti tik užstačius Cinandali dvarą Rusijos bankui. Didelę dalį unikalios vynotekos teko atiduoti Rusijai. Parkas ir pastatai dabar puikiai prižiūrimi. Čia įsikūrusi Gruzijos Prezidento rezidencija, nors pats dvaras parduotas kažkokiai kazachų kompanijai. Galima aplankyti vynoteką, kur kur įrengtas pirmasis Gruzijoje stiklinis vyno vamzdynas. Didžiuliuose rūsiuose vynotekoje saugomas vynas nuo 1814-jų. Vynoteka stipriai nukentėjo 1992 m. per pilietinį karą - čia įsikūrę sukilėliai labai sumažino vyno ekspoziciją. Dabar vyno darykla neveikia. Ekskursijos metu siūloma įsigyti seniau gaminto vyno. Nors parkas ir pastatai labai įdomūs - geriau pataupykite pinigus ir juos išleiskite autentiškose vietose. Ekskursijų kainos čia gana aukštos, nors neatitinka teikiamų paslaugų. Matyti, kad turistai tik trukdo...

Akchali Šuamta ir Džveli Šuamta vienuolynai

Ruduo prie Šuamta

Įdomūs vienuolynai, įsikūrę vaizdingame upės slėnyje, apie 12 kilometrų į vakarus nuo Telavi prie senojo Telavi-Gombori-Tbilisi kelio. Slėnis apaugęs mišku ir labai populiarus tarp iškylautojų. Dar neprivažiavus vienuolyno, upės slėnyje smagus restoranėlis (žr. žemiau). Džveli Šuamta įkurtas V amžiuje, restauruojamas. Akchali (naujas) Šuamta yra tik XVI amžiaus. Dabar čia moterų vienuolynas - paprašius, jos aprodys vienuolyną.

Pankisi slėnis

Kachetija. Senovinis namas Pankisi slėnyje

Tai į šiaurę nuo Achmetos miestelio esantis slėnis, besiribojantis su Čečėnija. Šis pavadinimas dažnai mirgėjo spaudoje. Čia nuo seno gyveno čečėnai. Iki 2005 metų slėnį praktiškai kontroliavo čečėnų kovotojai, pasirinkę jį kaip poilsio bazę. Naujoji Gruzijos vyriausybė įvedė tvarką ir išėję į atsargą čečėnų kovotojai tapo lojaliais piliečiais. Barzdoti čečėnai atrodo įspūdingai ir be kalašnikovų. Beje, fotografuotis jie nemėgsta. Slėnis ir kaimai jame labai vaizdingi. Kaimuose daug senovinių pastatų, nustebino tvarka ir švara.

Nuo Telavi iki Achmetos apie 30 km, nuo Achmetos reikia kilti iki Alazani upės slėnyje esančios Kvarabani kalnų elektrinės dar apie 20 km. Pravažiuosite vaizdingus Matani, Duisi, Birkiani kaimus. Iki Birkiani normalus asfaltas, toliau iki hidroelektrinės - žvyrkelis. Pravažiuojama su paprastu automobiliu. Toliau keliauti galima pėsčiomis arba rimtu visureigiu. Už elektrinės prasideda Batsaris regioninis parkas. Pasivažinėjimas iš Telavi užims apie 4 valandas. Gražios vietos. Saugu.

Udžarma tvirtovė

Udžarma

Vienas iš mažai žinomų, bet labai įdomių Gruzijos istorinių paminklų. Udžarma IV-VI amžiuje buvo vienas iš svarbių Gruzijos miestų tvirtovių. Nuo V amžiaus tai buvo karalių vasaros rezidencija. Kalnagūbrio viršūnėje buvo įsikūrusi tvirtovė, apačioje, prie upės - miestas. Šventoji Nino čia pastatė vieną iš savo trijų kryžių Gruzijoje. Dabar likę mišku apaugę griuvėsiai. Šis paminklas labai įdomus ir vaizdingas. Nors neprižiūrima ir nerestauruota, išlikusios daugelio pastatų sienos. Labai nustebino, kad nesaugomoje bažnytėlėje palikti sidabriniai papuošalai - niekas neima. Galima smagiai palandžioti, tik reikia būti atsargiems ir nors nesugriauti - vienas iš tikrų Gruzijos paminklų, kuriame galima praleisti pusę dienos mėgaujantis istorija ir vaizdais. Galbūt ieškant lobių. Tai ne turistinė atrakcija, todėl dar įdomiau. Į viršų geriausia kilti gan stačiu takeliu, apžiūrėti tvirtovę, paeiti šiek tiek tolyn ir, pasukus į dešinę nusileisti takeliu, kuriuo ir grįšite atgal.

Udžarma yra ant sutvarkyto kelio iš Tbilisi į Telavi per Gombori perėją. Surasti paprasta - kalnuose, dar neprivažiavus Gombori kaimo, dešinėje šmėkštels senovinis bokštas. Tai Udžarma, kurios ieškote. Įrengtos vietos iškyloms.

Kvetera tvirtovė

Kvetera

Tikrai verta aplankyti. Statybos prasidėjo VIII amžiuje. Iki X amžiaus teritoriją valdė kunigaikščiai Kolenkelidzės. Paskutinis kunigaikštis susipyko su karaliumi ir, kaip įprasta, buvo pasodintas ant kuolo. Aplink buvęs didžiulis miestas ir tvirtovė sunaikinti XIII amžiuje per mongolų antpuolius. Miestas taip ir neatsigavo. Dabar - tai vieta su savo stebuklinga aura. Galinga senovinė tvirtovė su buvusiais rūmais kalno viršuje. Viskas apraizgyta erškėčių. Viliesi viename iš pilies kambarių užtikti Miegančiąją gražuolę.

Yra laužavietė, būtų puiki vieta pasistatyti palapinę. Labai retai lankoma vieta, bet tikrai ypatinga. Reikia važiuoti apie 20 kilometrų Achmetos-Tianeti keliu, bus rodyklė. Lengvosioms mašinoms (ne visureigiams) gali būti sunku užvažiuoti, paskutiniai 500 m iki tvirtovės - prastokas kelias.

Velistsikhe

Didžiausias kaimas Gurdžani provincijoje: apie 6000 gyventojų (2011 m). Kelios bažnyčios, iš kurių žymiausia - VI a. šv. Jurgio cerkvė su varpine. 2011 m. spalį cerkvės restauruotos, galima užeiti į varpinę. Vietovę kasinėjo archeologai, todėl vaikščioti šiek tiek rizikinga (galite numesti senovinės sienos akmenį arba įkristi į griovį), tačiau verta. Informacijos mažai, kelią prie cerkvių komplekso parodys vietos gyventojai. Atvažiavus belieka pasikliauti gidu arba paieška internete: informacijos nėra, radiniai išvežti į Tbilisį.

Informacija

Maršrutai

Klasikinis maršrutas (4 dienos)

1 diena

  • David Goredži vienuolynas. Vasarą reikėtų kuo anksčiau išvažiuoti iš Tbilisio, kad spėtumėte užkopti į David Goredži uolų vienuolyną, kol nekepina saulė. Į Gruziją važiuojate juk nemiegoti. Pasiimkite vandens. Patį vienuolyną (ne olų miestelį) galima apžiūrėti nusileidus, pasimėgausite vėsuma;
  • Signachi miestelis. Bodbe vienuolynas. Pasivaikščiojimas po Signachi, vyno ragavimas ir nakvynė turizmo sodyboje;

2 diena

  • Verta kuo anksčiau kilti ir važiuoti į Lagodechi nacionalinį parką. Kokių 5 valandų sveikas pasivaikščiojimas po reliktinius miškus, gėrėjimasis kalnų peizažais. Yra ir 3-jų dienų maršrutas;
  • Nakvoti galima arba grįžti į Signachi, arba vietinėje turizmo sodyboje;

3 diena

  • Kvareli miestelis ir Kindzmarauli vyno darykla;
  • Nekresi vienuolynas;
  • Kachetijos vartai;
  • Gremi tvirtovė;
  • nakvynė Telavi arba turizmo sodyboje apylinkėse (Napaleuri, Kisishevi);

4 diena

  • Verta aplankyti Ikalto, Alaverdi ir kitus vienuolynus;
  • Telavi karališka rezidencija tikrai verta dėmesio;
  • Už Pšaveli kaimo pavažiavus link Tušeti, yra puikios vietos iškyloms ir pasimaudyti kalnų upelyje;
  • į Tbilisį siūlau grįžti labai vaizdingu keliu per Gombori perėją. Nuo Telavi iki Tbilisio užtruksite apie dvi su puse valandos.

Studentiškas maršrutas (2 dienos)

  • Iš Tbilisio ryte mikroautobusu nuvažiuojate į Telavi (6 lariai);
  • apsistojate Telavi arba jo apylinkėse;
  • su taksi popietę ir pusę kitos dienos pavažinėjate po apylinkes: Ikalto, Alaverdi, Gremi, Nekresi;
  • pavakarę grįžtate į Tbilisį.

Maršrutų tęsiniai

  • Tušetija. Puiki proga praleisti kelias dienas viename iš įdomiausių Gruzijos kalnų rajonų. Nuo Telavi iki Omalo kaimo, kur galima apsistoti, yra tik 100 kilometrų; apie 70 km - vienu iš sudėtingiausiu Gruzijoje kalnų keliu (mes jo nevadintume keliu). Galima pravažiuoti nuo birželio vidurio iki rugsėjo vidurio. Kertamas pagrindinis Kaukazo kalnagūbris, perėja apie 2900 m. Nuo Pšaveli kaimo iki Omalo kelionė (70 km) užtruks apie 5 valandas, kaina žmogui apie 50 USD į vieną pusę. Visureigis su vairuotoju kainuos apie 100 USD dienai, papildomai reikės mokėti už kurą ir vairuotojo nakvynę. Geriausia susiskambinti su turizmo sodybomis Omalo - jie patars, kaip susiorganizuoti transportą. Turėkite omenyje, kad Tušeti nėra elektros ir parduotuvių. Vyno verta pasiimti su savimi. Mobilusis ryšys veikia.
  • Kchevsuretija. Irgi fantastiškas rajonas už Kaukazo kalnagūbrio, prie Čečėnijos sienos. Galima diskutuoti, kuris gražesnis - Kchevsuretija ar Tušeti. Sunku pasakyti. Negrįžtant į Tbilisi, iš Telavi reikėtų važiuoti per Achmetą, Tianeti iki Žinvali kaimo - apie 70 kilometrų labai vaizdingo kelio, maždaug 2 valandos kelionės neblogu kalnų keliu (vietomis yra net asfaltas). Toliau apie 50 kilometrų iki Borisakcho kaimo (asfaltas su duobėmis) - ten paskutinė parduotuvė ir paskutinė vieta, kur veikia ryšys. Vėlesni 50 kilometrų ekstremalaus kalnų kelio, apie 4 valandos kelio ir apie 50 USD žmogui į vieną pusę. Šatili yra kur apsistoti, yra elektra (nedidelė vietinė hidroelektrinė), bet nėra jokio ryšio.
  • Gruzinų karo kelias. Gražus ir populiarus turistinis maršrutas. Važiuojant savo transportu, neverta grįžti į Tbilisį, paprasčiau ir įdomiau važiuoti per Achmetą į Žinvali (žr. aukščiau). Pakeliui aplankysite Kvetera tvirtovę. Žinvalyje įvažiuosite į Gruzijos karo kelią, toliau - Ananuri tvirtovė, Gudauri slidinėjimo kurortas, Stepatsminda (Kazbegi). Kelionė mikroautobusu užtruks apie 3,5 valandos ir kainuos apie 10 larių. Bet tai kito pasakojimo tema.
  • Azerbaidžanas. Galima tęsti kelionę į Azerbaidžaną. Kaukazo priekalnės labai vaizdingos, labai simpatiški istoriniai miesteliai - Zagatala, Šaki. Prie Lagodekchi yra sienos perėjimo punktas. Deja, Azerbaidžanas praėjusiais metais sugriežtino vizų išdavimo taisykles - reikalingas pakvietimas, todėl viza gerokai pabrango.

Nakvynės

Signachi - viešbučiai

  • Hotel Pirosmani. David Agmašenebeli g. 6. Yra gruzinų virtuvės restoranas;
  • Shio's Hotel. Saint Georg's str. N 20. Shio Nikvashvilli. tel +995 595 421 626. 60 larių žmogui www.shiohotel.com
  • Hotel Discover Signagi. Kostava str. N 10. Tel. +995 595 140 518, el. paštas discover-signagi@posta.ge. 70 larių už dvivietį kambarį.

Signachi - turizmo sodybos

  • Manana ir Davydas Zandarošvili, tel. +995 599 750 510. Nakvynė 20 larių žmogui be maitinimo; su pusryčiais, vakariene ir vynu - apie 50 larių. Nuosavas namas senamiestyje, gal šimtas metrų kelio miesto siena iki restoranėlio su puikiausiu vaizdu į Alazani slėnį (prie Signachi vartų). Puikūs kambariai, karštas dušas ir WC. Manana - puiki šeimininkė. Tikrai verta apsistoti, jei norite pajusti gruzinišką vaišingumą. Šeimininkai gali pavežioti po aplinkinius vienuolynus, vyno rūsius ir panašias įdomias vietas. Orientacinė kaina 100 larių dienai (už mašiną). Rekomenduoju.
  • Nana Kokiašvili, tel. +995 599 795 093, el. paštas kkshvl@yahoo.com. 25 lariai žmogui su pusryčiais. Labai malonūs žmonės, name kad ir negreitas, bet yra wi-fi. Vyras veža į ekskursijas;
  • Marina Goginašvili. Baratasvili str. 4. Tel. +995 595 139 336. 40-50 larių žmogui su maitinimu ir vynu.
  • Hostel Tura. 3 km iki Signachi, Kedeli gyvenvietėje ant kalvos. Taksi nuveš iš Signachi centro už 5 GEL. Amerikiečio ir lietuvės hostelis, tel. +995 555 53 11 63 (Inga), +995 593 15 92 45 (Andrew), el. paštas hosteltura@yahoo.com. Nakvynės kaina žmogui 25 GEL su pusryčiais. Veža į ekskursijas po Kachetiją. Kas nori teisingo poilsio - teisinga vieta! Rekomenduoju.

Telavi - viešbučiai

  • Hotel Rčeuli Marani. Čavčavadzė g. 154, tel. 73030, el. paštas rcheulimarani@centerpoint.ge. 50-70 USD už kambarį su pusryčiais (LP).
  • Hotel Alazani Valley. Alazanis gamziri 75. 50-120 larių už kambarį (LP).
  • Hotel Lizi. 25-50 larių už kambarį.

Telavi - turizmo sodybos

  • Asmat Sekhniaidze. 9 Aprili str. No. 83. Tel. +995 599 565 074. Didelis įspūdingas namas. 50 larių žmogui su maitinimu ir vynu. 8 dviviečiai kambariai, antrame aukšte. Vietinis ekologiškas maistas (pusryčiai ir vakarienė prilygsta lietuviškiems pietums). Gatvė netoli miesto centro - eidami žemyn, pasieksite centre paauksuotą fontaną. Vakare iš balkono arba stovint gatvėje matyti puikus vaizdas į kalnus. Šeimininkai labai draugiški, būtent čia ir gali suvokti tikrą kaukazietišką svetingumą. Jei svečiui reikia - šeimininkė Asmat gali parūpinti vairuotoją, vežiosiantį po apylinkes (50-80 larių, priklausomai nuo atstumo; 2011 m. spalį vežiojo jos sūnaus bendraklasis (Vachu), gauti tikrų čiurčchelų, nurodyti, ką mieste verta aplankyti. Vakarais su šeimininkais galima sėdėti gatvėje arba kambaryje ir kalbėtis apie gyvenimą. Rekomenduoju.
  • Nineli Zaridze, tel. +995 599 281 144. Pora minučių kelio nuo Ereklio II rezidencijos. 25 lariai žmogui su pusryčiais (LP);
  • Pata ir Tina Šaverdšvili. Nadikvari 9. Irgi prie Ereklio II rezidencijos. 20 larių žmogui (LP);
  • Tušišvili svečių namai, tel. +995 577 756 625, el. paštas sspiridon@rambler.ru. 30 larių žmogui su pusryčiais (LP);
  • Neli svečių namai, tel. +995 599 581 820. 35 lariai žmogui su pusryčiais (LP);
  • Tamaz Kchosorosvili. 26 April str., 2 pereulok, No 4. Tel +995 593 181 862. 50 larių su pusryčiais ir vakariene.

Lagodekhi - viešbutis

  • Hotel Lile. Tel. +995 599 580 963. 50 larių su maitinimu ir vynu. Gražus subtropinis sodas kieme.

Kisishevi - turizmo sodybos

Kachetija. Rudeninis vaizdas Kisishevyje
  • Beso Lapauri, tel. +995 599 155 284, el. paštas vanolafauri@yahoo.com, Vano tėvas Beso: besiklapauri@inbox.ru (Beso). Seniai žadėto dušo vis dar nėra. Žmonės puikūs, Marina puiki šeimininkė, ūkį prižiūri Vano, daro puikų vyną, verta nusipirkti. Vano m. tel. +995 558 604 360. Gera proga apsistoti tikrame gruziniškame kaime. Verta nusipirkti tikrų čiurčhelų;
  • Iraklijus Rostomašvili, tel. +995 599 929505, svetainė

Kaimas yra atokiau nuo pagrindinio kelio (apie 1 km iki centro), todėl geriausia pasinaudoti vietinio gyventojo Dato, dirbančio taksistu, Telavi paslaugomis. Iki Telavi kelionė kainuos apie 3 larius, dienos ekskursija po Kachetijos lankytinas vietas - apie 60 larių dienai. Labai malonus žmogus. Dato, tel. +995 599 686 560.

Lopata - poilsio kompleksas

Kachetija. Lopota poilsio kompleksas

Prabangus poilsio kompleksas kalnuose prie nedidelio ežero. Visa aplinkinė teritorija priklauso viešučiui. Puikiai įrengti kambariai, restoranas, vyno rūsys ir bariukai. Lankytojams skiriamas ypatingas dėmesys, maistą paruoš kada beateitumėte. Pramogos: žvejyba, plaukiojimas valtimis, baseinas, jodinėjimas žirgais. Visos pramogos ir maitinimas įtraukta į kainą. Tiesa, kaina nemaža - pigiausias kambarys dviems kainuoja 195 larius parai. Puiki vieta tiems, kurie gali tai sau leisti. Šią vietą labai mėgsta Gruzijos Prezidentas - net buvo surengęs čia išvažiuojamąjį parlamento posėdį. Norint pasiekti Lopatą, reikia pasukti į dešinę likus maždaug kilometrui prieš Napaleuri (iš Telavi pusės). Nuo pagrindinio kelio apie 2 km. Yra internetinis puslapis.

Sagaredžo - turizmo sodyba

  • Giorgi Gzirishvili, m. tel. +995 593 218 885, el. paštas giorgigzirishvili@gmail.com. Puikūs ir labai draugiški šeimininkai. Atsiliepimas supermama forume: super šeima! Jaučiausi kaip namie, su ašarom išsiskyrem su Giorgiu,jo mama... Pats skaniausias gruziniškas naminis vynas man buvo cia :). 40 GEL su pusryčiais ir vakariene.

Vyno rūsiai (marani)

Kachetijoje neaplankyti vyno gamyklos ar vyno rūsių - nedovanotina klaida. Dar geriau ten papietauti ir pernakvoti. Gruzinai supranta, kad tai labai patinka keliautojams ir kuriasi vis daugiau marani, kur galima pasimėgauti gruziniška virtuve ir vynu.

Velistsikhe

Vyno rūsys Velistsikhe

Puikiai išsilaikęs senovinis vyno rūsys Kachetijos kaime. Šeimininkas Nodar Piradashvili tvirtina, kad rūsiui apie 500 metų. Rūsyje daug įvairių senovinių rakandų, susijusių su vyno gamyba, ekspozicija. Iš senovinių kvevri bus pasemta vyno ir pasiūlyta sūrio. Galima sutarti ir dėl pietų. Lankytojų nedaug, už paprastą pažiūrėjimą su vyno degustacija prašoma "kiek duosit, tiek gerai". Orientacinė kaina apie 5 larius žmogui už ekskursiją, pietūs kainuos 20-30 larių žmogui. Spėju, kad tai bus rimtas pasisėdėjimas su neribotu kiekiu vyno. Tartis reikia iš anksto, Nodar telefonas +995 591 611 119. Galima nusipirkti vyno ir medaus. Nuoširdūs žmonės, įdomi autentiška aplinka, rekomenduoju. Kaip rasti: važiuojant iš Telavi pusės, Mukuzani miestelyje pervažiavus geležinkelio pervažą bus posūkis į Kvareli. Nesukti. Maždaug už 50 m bus posūkis į Velistsikhe ir važiuokite apie 1 km. Kaime klauskite arba skambinkite Nodarui.

Napareuli

Kachetija. "Dzveli marani" svečių namai Napareuli

Labai smagus kaimas Alazani upės slėnyje. Papietauti, paragauti vyno ir pernakvoti galima "Dzveli marani" (senasis rūsys) svečių namuose. Marani įkūrė du broliai Gia ir Gela Gamtkitsulashvili panaudodami buvusį senovinį rūsį. Keliautojams skirtas kompleksas apsuptas vynuogynų. Lauko restorano grindyse įkasti kchevri su vynu, tradiciniu būdu kepama duona ir varoma čiačia. Gera vieta pramogauti. Kainos aukštos - nakvynė dviviečiame kambaryje su WC, dušu ir pusryčiais dviems kainuos 100 larių, jei kambarys su terasa - 150 larių. Pietūs kainuos 15-25 larių žmogui. Turistinė vieta, bet viskas įrengta skoningai, kaina atitinka kokybę. Yra vyno ir čiačios muziejus. Gruzijos Prezidentas mėgsta čia atvežti svečius. Rekomenduoju. Kaip rasti: važiuojant iš Telavi pusės (apie 10 km), Napareuli kaimelyje iš karto už vietinio stadiono sukite į kairę. Maždaug už 100 m ties transformatorine sukti į dešinę. Tel. +995 590 107 070, yra internetinis puslapis.

Kisishevi - Schuchmann wines - Georgia

Kachetija. Schuchmann Wines gamykla Kisishevyje

Vietiniai gruzinai prieš kelis metus įkūrė naują vyno gamyklą Kisishevi kaimelyje - Vino Terra. Atėjęs entuziastingas investuotojas iš Vokietijos Burkhard Schuchmann ją pervadino į "Schuchmann wines - Georgia". Gamykla orietuojasi į aukštos kokybės vyno gamybą, naudoja senovines technologijas, kuria vyno turizmą. Galima pačiam kojomis išspausti vyną ir, atvažiavus kitą kartą, pasiimti savo vyną supilstytą į butelius. Pastatai iš akmenų ir senovinių plytų, įrengimai paslėpti po žeme. Laukiama pasiturinčių keliautojų. Degustacija kainuos apie 15 EUR žmogui, nakvynė apie 50 EUR už kambarį, liuksas su fantastišku vaizdu į vynuogynus ir Kaukazo kalnagūbrį - apie 100 EUR. Šeimininkai žada įrengti ir nakvynės namelį biudžetiniams keliautojams. Prabangu, bet įdomu. Kaip rasti: klausti Kisishevi kaime (apie 8 km nuo Telavi). Yra internetinis puslapis

Kisishevi - Kisi restoranas

Kachetija. Kisi restoras Kisishevyje

Gruzinai, įkūrę Vino Terra, pastatė ir šį vyno restoraną. Simpatiškas restoranėlis su puikiu maistu. Labai skanus keptas karpis, verta paragauti šašlyko ir čakapuli. Labai draugiškas restorano šeimininkas Gia Tvaliašvili. Jei didesnė kompanija ar vėliau vakare - geriau tartis iš anksto tel. +995 592 201 797. Skanu. Kaip rasti: važiuojant iš Telavi pagrindiniu keliu ir pasukus į Kisishevi, - vienas iš pirmųjų pastatų dešinėje.

Telavi - kelias į Gombori - restoranas

Vienas iš patikimiausių požymių kaip surasti teisingą restoraną - žiūrėti, kur vmaitinasi vietiniai. Labai teisingas simpatiškas restoranėlis yra 6 km nuo Telavi į Gombori pusę dešinėje kelio pusėje (taksi iš Telavi kainuos 5-6 larius). Upelio slėnyje pastatytos pavėsinės, kur medžių paunksmėje galima smagiai leisti laiką. Labai rekomenduočiau keptas karpio juosteles. Šašlykas irgi teisingas. Tel. +995 591 900 010.

Šaltiniai

Asmeniniai įrankiai
Translate