Gruzija: Adžarija ir Gurija

Iš Kvoseliai.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Puslapis kuriamas!

Turinys

Įvadas


Kodėl Adžarija

Vien dėl žodžio "subtropikai" čia verta važiuoti. Lijanos, bambukų giraitės ir visaapimanti žaluma. Įkišus koją į žemę, turbūt ir ji greitai sužaliuotų. Viena iš dėkingiausių vietų gyventi. Graikų argonautai pro čia plaukė Medėjos. Romėnai statė tiltus Šilko keliui. Puiki vieta, kur viskas auga. Nuo XVI amžiaus iki 1878 metų buvo Otomanų imperijos sudėtyje - daug mečečių. Pagal Karso sutartį 1924 metais Turkija su tam tikrom išlygom pripažino šias žemes Gruzijai (tiksliau - TSRS). Išlygos tebegalioja.

Adžarija ir Gurija nėra turtinga istoriniais paminklais. Bet nuostabi gamta. Subtropikai, kur bet koks pagalys sužaliuos įkištas į žemę. Kalnai tęsiasi beveik iki jūros, todėl visada galima rasti vietą kur pabėgti nuo vasaros karščio. Eukaliptai, citrinmedžių ir mandarinų giraitės. Dabar jau populiarūs ir kiviai. Puiki vieta atostogoms. Atsipūsti.

Kuriam laikui važiuoti

Jei norite pamatyti visą Gruziją ir sutaupyti laiko, galima apsiriboti dviem dienom. Vieną dieną užgydyti žaizdas ir pasimėgauti jūra, antrą galima skirti kelionėms po apylinkes. Jei norisi tiesiog atostogauti - smagiai praleisite laiką. Tikrai smagiau ir pigiau negu Lietuvos pajūryje.

Kada važiuoti

Jau birželyje jūra įšyla iki +22 C. Deja, gruzinai mano, kad per šalta, ir turistinė infrakstrūktūra dar tik tvarkoma po žiemos. Iki birželio vidurio oras gali būti permainingas. Turistinis sezonas prasideda liepos pradžioje: atsidaro pakrantės restoranėliai ir atgyja gyvenimas. Sezono pikas - rugpjūtis. Kažkodėl būtent tada armėnai (kurie jūros neturi) puola į Adžariją. Pilni pliažai, daug šiukšlių, aukštos kainos. Ir oras lietuvaičiams tuo metu per karštas. Rugsėjo pradžioje armėnai išvažiuoja, tada važiuoja gruzinai pailsėti su vaikais. Jų mažiau, jie ramesni ir tvarkingesni negu armėnai. Rugsėjo viduryje vaikams prasideda mokslai, pliažai ištuštėja, kainos krenta, bet restoranėliai atviri iki spalio ... Manau, kad tada - tinkamiausias laikas. Jei galima rinktis. Saulė ne taip kepina, vanduo malonus, apie +24.

Batumi orų prognozė:

Kaip nuvykti

 • Lėktuvu:
  • Batumyje turkai pastatė modernų tarptautinį aerouostą: kiekvieną dieną reisai iš Tbilisio;
  • turkai pagal sutartį šį aerouostą naudoja kaip vietinį netoli esančio Hopa miesto aerouostą - atskridusius turkus autobusais veža į Hopą. Vietiniai skrydžiai Turkijoje pigūs, keliaujantiems per Stambulą puikus būdas pakliūti į Gruziją;
  • yra reisų iš Ukrainos;
  • prie Kutaisio yra naujas Kopitnari aerouostas, kur skraido pigių skrydžių bendrovės. Mikroautobusas nuveš į Batumi per 2 valandas, kaina apie 20 larių;
 • Traukiniu. Ekonomiškiausias ir patogiausias būdas atvykti iš Tbilisio. Traukiniai ten ir atgal išvyksta vėlai vakare ir atvyksta anksti ryte. Puikus būdas sutaupyti laiko - praleisti naktį traukinyje. 2012 metais gruzinai planuoja pertvarkyti geležinkelio liniją, kelionė turėtų sutrumpėti iki 3 valandų. Batumyje geležinkelio stoties nėra - ji priemiestyje Madžareuli. Turistinio sezono metu - rugpjūčio mėn. - vertėtų užsisakyti bilietus iš anksto;
 • Autobusu. Kiekvieną dieną autobusai, veža į Turkijos miestus (didesnis mazgas - Trabzonas);
 • Maršrutiniai autobusiukai. Pastoviai tarp Tbilisio ir Batumio zuja mikriukai. Nuo Tbilisio iki Batumio beveik 400 km, kelionė trunka apie 5 valandas. Bet reiks važiuoti dieną, todėl gan varginanti kelionė.
 • Automobiliu. Rytų ir vakarų Gruziją jungia tik du keliai:
  • automagistralė Tbilisis-Gori-Kutaisis-Batumi. Moderni betoninė apšviesta magistralė (2+2), jau nutiesta iki Gorio ir sparčiai tiesiama tolyn. Magistralė kerta kalnus, yra gažių vaizdų, kelias geras. Intensyvus turkiškų sunkvežimių srautas, kuriuos sunku lenkti kalnų kelyje. Kelionė iš Tbilisio iki Batumio truks apie 5 valandas. Beje, važiuojant nuo Tbilisio ir kirtus kalnus tuneliu, už kelių kilometrų kairėje pusėje yra puikus restoranėlis, kur galima greitai, skaniai ir nebrangiai papietauti (restoranėlis už kokio puskilometrio nuo kelio, prie upės). Verta sustoti "teminiuose" kaimuose: visas Chašuri miestukas prekiauja hamakais, prieš perėją pravažiuosite kaimelį, prekiaujantį specifiniais pyragėliais, o už perėjos - keli kaimai siūlo molio dirbinius. Sustokite.
Godžerži perėja rudenį
  • kelias Tbilisis-Calka-Achalcikchė-Godzerži perėja-Batumis. Prieš kelerius metus čia buvo įmanoma pravažiuoti tik visureigiu, dabar reikalai pagerėjo. Daug kur paklotas naujas asfaltas, tik apie 40 kilometrų gruntinio kelio (didesnio pravažumo automobilis būtų privalumas). Gruzinai planuoja sutvarkyti kelią 2012 metais. Šis kelias svarbus - 2008-jų Rusijos ir Gruzijos karo metu rusai perkirto pagrindinę magistralę ties Goriu, ir šis kalnų kelias liko vienintelis jungiantis vakarų ir rytų Gruziją. Kelias labai gražus ir vaizdingas - kalnų upeliai, kriokliai, eglynai, egzotiški kalnų kaimeliai, Godžerži perėja (2012 m). Kelionė nuo Tbilisio iki Batumio truks 8-10 valandų, geriau sustoti nakvynei kur pakeliui (pvz., Abastumani).
parduotuvės kalnų kaimelyje
 • jūros keliu
  • kartą per savaitę plaukia UkrFerri keltas Iljičevskas-Poti (apie 400 USD mokėti už automobilį, 150 USD - keleiviui). Keltas plaukia dvi paras, dažnai vėluoja, labai ilgos pasienio procedūros Ukrainoje.
  • Tarp Sočio ir Batumio kasdien plaukia laivas ant povandeninių sparnų. Jei jūra stipriai banguoja, kelionė ypač nemaloni;

Klimatas

Sunku pasakyti "kokia bus vasara". Adžarija prie jūros, oras priklauso nuo to, iš kur papūs vėjas. Paprastai nuo birželio vidurio nusistovi gražus saulėtas oras. Bet čia subtropikai. Tai reiškia, kad gali visą dieną įkyriai žliaugti lietus, o kitą dieną vėl saulė ridinėsis padange. Kadangi šalia jūra, dangus paprastai aptrauktas rūku - bet tai netrukdo nudegti saulėje. Birželio pradžioje vandens temperatūra 20-22 C, rugpjūtyje apie +26, rugsėjyje-spalio pradžioje - apie +22-24 C. Nematavau, bet šiltas ir gali ilgai mirkti. Kartais galima sutikti Naujus metus, kai +20 C ore ir apie +16 C vandenyje. Mums tai primintų lietuvišką vasarą. Saulė labai klastinga net rudenį. Paprastai ji šviečia pro rūkelį, bet tai nusvilina. Skėtis ir sveikas protas turėtų padėti.

Jūra

Juodoji jūra - nuostabi. Švariausia į pietus nuo Batumio-Gionio Gorio??, Kvariati, Sarpi. Pliažai beveik visur akmeniniai - smulkus žvyras. Jūra staigiai gilėja. Verta pasiimti maudymosi batelius - jei banguos, ne taip skausminga bus nerti.

Maistas

 • Chačiapuri. Šį patiekalą Gruzijoje rasite visur, bet Adžarijoje jis ypatingas. Taip ir vadinamas "adžariškas chačiapuris". Skirtingai nuo picos formos kitose Gruzijos provincijose, adžariškas yra laivelio formos, su išleistu kiaušiniu. Labai skanu, verta paragauti.
 • Žuvis. Būti prie jūros ir neparagauti žuvies būtų kvaila. Teisingą žuvį rasite mažuose pakrantės restoranėliuose, kur į klausimą " kokią žuvį turėsite rytoj" atsako "ką pagaus, tą ir iškepsim". Klauskite "kefal", fantastiškai skani žuvis. Jei pagaus...
 • Borani - adžariškas valgis. Keptuvėje ištirpdomas didelis gabalas sviesto, jame pakepamas sūris. Riebus patiekalas, valgomas mirkant duoną. Galima paragauti kalnuose.

Ką pamatyti

Batumis

Batumio promenada

Uostas Juodosios jūros pakrantėje, Adžarijos autonominės respublikos sostinė. Ankstyvaisiais viduramžiais buvo Lazikos dalis, vėliau miestą valdė vieninga Gruzijos karalystė, XIII-XIV amžiuje - Gurijos??? kunigaikščiai. 1547-ais Batumį užėmė Osmanų imperija, 1878-ais metais jį atsikovojo Rusijos imperija. Miestas suklestėjo XIX amžiaus pabaigoje, per jį gabenta nafta iš Baku naftos verslovių. Senamiestyje išlikę daug to meto pastatų. Jaukios senovinės gatvelės, namai su balkonais ir lipdiniais.

Dabar Gruzijos Prezidentas nusprendė Batumi paversti Gruzijos vizitine kortele, moderniu kurortu, konkuruojančiu su Prancūzijos ir Italijos kurortais. Pasikeitimai stulbina, miestas nuolat keičiasi. Keliolikos kilometrų ilgio promenada palei jūrą (palmės, fontanai su 3D apšvietimu, modernus menas), prabangių pagrindinių "brendų" viešbučių kvartalai. Dviratį išsinuomoti galima apmokant kortele. Net ir biudžetiniam keliautojui galima surasti ramų kampelį tiek apsistoti, tiek skaniai pavalgyti. Laikinas nepatogumas - rekonstrukcijos, senamiesčio gatvelės perkastos - tiesiamos naujos komunikacijos. Jūra ties Batumiu nelabai švari, viskas tik tvarkoma. Batumis - labiau tiems, ką domina naktinis gyvenimas.

Laike užstrigusi kavinė

Kobuleti

Antras pagal dydį (po Batumio) kurortinis miestelis apie 20 km šiauriau nuo Batumio. Miestelis išsitęsęs per kelis kilometrus palei jūrą. Daug įvairių apgyvendinimo vietų. Nuo Batumio skiriasi tuo, kad palei jūrą yra daug pušimis apsodintų parkų - pavėsyje smagu pasislėpti nuo vasaros karščio. Šiauriniame Kobuleti pakraštyje yra "laukiniai" pliažai - miškeliai prie jūros. Kaimynystėje ganosi karvės ir arkliai. Galima pasistatyti palapines, tik reikia apsirūpinti geriamuoju vandeniu.

Petra miesto-tvirtovės griuvėsiai

Netoli Kobuleti, Cichidziri kaime, yra architektūrinis-archeologinis muziejus "Petra miestas-tvirtovė". Miestą VI a. įkūrė Bizantijos imperatorius Justinijanas. Kartu buvo pastatyta ir tvirtovė. Spaudžiami persų, romėnai paliko šį miestą, bet išeidami jį sugriovė. Manoma, kad Šota Rustavelis poemoje "Karžygis tigro kailyje" kaip tik mini šią tvirtovę. 1908 m. atlikti archeologiniai tyrimai, vertingiausius radinius rusai išvežė į Ermitažą. Liko senųjų pastatų fragmentai, eksponuojamos rastos įdomybės. Graži vieta, užsukite.

Batumio botanikos parkas

Batumio botanikos parkas užima 111 hektarų, netoli geležinkelio stotelės "Žaliasis iškyšulys" . Parkas yra šiauriniame Batumio pakraštyje, 9 km nuo centro. Jį nesunku pasiekti maršrutiniu autobusiuku ar taksi.

Parką 1880 m. įkūrė Rusijos botanikas ir geografas A. N. Krasnovas. Oficialiai parkas atidarytas 1912 metais. Didžiulė teritorija suskirstyta dalimis. Dabar yra 9 skyriai, kur auga būdinga augmenija: drėgnos Užkaukazės subtropikų, Naujosios Zelandijos, Australijos, Himalajų, Rytų Azijos, Šiaurės Amerikos, Meksikos ir viduržemio???. Galima pakeliauti po pasaulį. Norint apeiti visą ekspoziją, reikės maždaug 6 valandų, vyrams paprastai užtenka poros valandų. Parkas prie jūros, nuo kalno viršūnės atsiveria puikūs vaizdai. Parke yra kelios kavinukės, galima papietauti. Nusileidus prie jūros - pliažas: čia poilsiaujančių mažiau negu Batumyje.

Kintriši saugotinos teritorijos (NP)

Senovinis arkinis tiltas

Parkas įkurtas 1959 metais norint išsaugoti Kolchidos reliktinius miškus. Nuo Kobuleti iki parko įėjimo - apie 24 km, paskutiniai 8 km - kalnų keliukas. Geriau važiuoti džipu. Reindžerių stovykloje yra turistams skirti namukai, šiltas dušas, WC, virtuvė. Maistą reikia turėti savo, pačioje reindžerių stovykloje mobilusis ryšys neveikia - reikia paėjėti kilometrą iki ryšio zonos. Labai vaizdinga teritorija - siauras Kintriši upės slėnis apaugęs riešutmedžių ir kaštonų miškais. Subtropinė žaluma, lijanomis apsiviję galingi medžiai, kalnų upeliai ir kriokliai.

Už puskilometrio nuo reindžerių stovyklos (parko vartų) ant kalnagūbrio viršaus įsikūręs Chemvani (šv. Jurgio) moterų vienuolynas. Vienuolės mielai parodys gal 800 metų senumo palisandro medį ir 4000 metų senumo ????kas[kukmedis]

Pakeliui pravažiuosite du arkinius XII amžiaus tiltus - dar naudojami. Puiki vieta paįvairinti poilsį prie jūros ir pabėgti nuo vasaros kaitros. Upeliuose daug žuvies - puiki vieta žvejams. Geras maršrutas 2-3 dienų kelionei pėsčiomis ar arkliais.

Pakeliui link Khino vienuolyno

Transportą iki reindžerių stovyklos reikia organizuotis patiems. Parke reindžeriai nuomoja žirgus. Populiarus maršrutas - kelionė iki Khino vienuolyno griuvėsių (galima ir visureigiu - apie 18 km varginančio kalnų kelio, 2 val. į vieną pusę) ir Tbikeli kalnų ežero (jis dar toliau - bet automobiliu nenuvažiuosi). Nakvynė namukuose kainuoja 15 GEL žmogui, yra 20 vietų. Galima pasistatyti palapinę laukymėje prie veržlaus kalnų upelio (5 GEL, palapinės nuoma - 20 GEL). Reikėtų iš anksto susitarti su parko direkcija. Ji įsikūrusi Kobuleti, Laselidzės 4, tel. +995 577 101 803.

Gonio

Vaizdingas pajūrio kaimelis, 9 km į pietus nuo Batumio, netoli sienos su Turkija. Kaimelyje išlikusi dar romėnų I-II amžiuje statyta tvirtovė. Sienų ilgis 900 metrų, yra bokštų. Tvirtovę XVI a. perstatė turkai. Nelabai įspūdingas objektas, bet, turint laiko, aplankyti galima. Gonio ir šalia esantis Kvariati kaimelis - gruzinų labai vertinama poilsio vieta. Kalnai tęsiasi iki jūros, citrinmedžių sodai ir švari jūra. Nedideli pajūrio restoranėliai, kur galima paskanauti šviežios žuvies. Teisinga vieta apsistoti.

Informacija

Nakvynės

Batumi - Jaunimo viešbučiai (hostels)

 • Rover Hostel Batumi. Centre, naujas ir nebrangus - apie 9 EUR žmogui. Tel. +995 422 276 721.
 • Guinasi’s Guest House. Šeimininkė Gulnasi Mikeladze, 24, Lermontov str. Batumi, e-mail: homestay@mail.ru

Gonio ir Kvariati - turizmo sodybos

Gonio ir Kvariati kaimai

Du buvę žvejų kaimai į pietus nuo Batumio, maždaug 10 km nuo Batumio centro ir 5 km iki Sarpi. Mikroautobusas atveš už 50 tetrių. Šalia kalnai su kriokliukais, mandarinų ir citrinų sodai, švari jūra.

 • Gonio. Timuro svečių namai. Timuras (dar žinomas kaip Leninas) yra legendinė asmenybė, jį dažnai galima sutikti prekiaujantį citrinomis iš savo sodo Sarpi. Pas jį nuomojami 8 dviviečiai ir triviečiai kambariai, kai kurie su dušu ir WC. Aktyvus žmogiukas, užsiveisė botanikos sodą prie namo. Vasarą prekiauja įvairiais sodinukais, aprūpina vietinius ir poilsiaujančius spaudos leidiniais (vietinis "knygnešys"). Žmogus apsiskaitęs ir išsilavinęs, bendrauti labai įdomu. Mielai aprodo ir papasakoja apie savo botanikos sodą, kuriame virš 100 rūšių augalų iš viso pasaulio. Viename nuomojamame kambaryje yra 300 metų senumo metalinė lova (tikrai nedažnai tenka ant tokios poilsiauti). Jūra už 50-100 metrų. Beje, pas Timurą greičiausiai sutiksite rašytoją ir fotografą Marių Abromavičių-Neboisia - jis šią vietą labai mėgsta. Tartis dėl kambarių su Ruslan Nijaradze, m. tel. +995 593 395 707, +995 593 117 790, el. paštas tuxa2004@mail.ru. Kaina žmogui apie 25 GEL. Timuro dukra su vyru netoliese turi viešbutuką, kuriame taip pat galima poilsiauti.
Kvariati pliažas
 • Kvariati. Rezo svečių namai. Labai mėgiama lietuvių. Rezo giminystės ryšiais susijęs su Lietuva. Privatus namas kalno šlaite. Aplink mandarinų ir citrinų sodas, kriokliukas. Nuo terasos atsiveria puikus vaizdas į jūrą. Gal 5 minutės pėsčiomis iki jūros. Name 8 kambariai svečiams, kai kuriuose kambariuose dušas/WC kambaryje, yra ir koridoriuose. Kaina apie 50 GEL už trivietį kambarį. Name yra bariukas, jei paprašysite, šeimininkė paruoš vakarienę ar pusryčius. Vienas iš geriausių svečių namų, kuriuose teko apsistoti - puikūs šeimininkai ir geros sąlygos. Rekomenduoju (o kokie lietuviški vakarėliai vykdavo sode...). Rezo: m. tel. +995 599 575 027
 • Kvariati. Nona svečių namai. Simpatiškas viešbutėlis prie pat jūros. Tel. +995 599 423 272; +995 577 423 272.
 • Kvariati. Lela svečių namai. Namukas tiesiai prie jūros sode. Iš namų - tiesiai į pliažą. Birželį kambario su balkonu kaina - 50 larių. Tel. +995 593 462 424.

Transportas

Batumi

 • Vienas iš paprasčiausių variantų - išsinuomoti automobilį, pavyzdžiui Naniko, prabangesnius automobilius galima išsinuomoti LUXURY CAR RENTAL;
 • Michail. Pensininkas, prisiduriantis pragyvenimui taksisto darbu. Šviesus ir įdomus žmogus. Moka rusų, armėnų, turkų, asirų ir anglų kalbas. Nebrangiai pavežios ir parodys Batumi. Tolimesnėms kelionėms turi 7-ietį miniveną, gali nuvežti ir į Svanetiją ar Turkiją. Kaina apie 60 USD dienai. M. tel. +995 593 330 040.

Pramogos

Batumi

 • Temela's Dukani restoranas. Labai skanus ir jaukus restoranėlis. Jis randasi netoli cerkvės, važiuojant autobusu, reikia išlipti stotelėje priešais cerkvę, ir, perėjus gatvę, einant centro link, jis yra vienas pirmųjų restoranų dešinėje gatvės pusėje, rusyje. Nepaprastai šiltas, geras, dosnus šeimininkas, kuris vaišino čača, ir kėlė taurę į Lietuvos ir mūsų sveikatą kiekvieną kartą, kai prieidavo patikrint, ar mums visko užtenka. Nebrangu ir skanu. Baratashvili str. 43, m. tel. +995 599 381 311.

Kvariati

 • Šeimyninis žuvies restoranėlis. Ties autobusų stotele reikia kilti į kalną, iš karto sukti į dešinę, į senajį Sarpi kelią. Maždaug už kilometro ant kalnų upelio kriokliukų bus turistinis restoranėlis - ten reikia sukti keliuku kairėn (palei upelį), ir už poros šimtų metrų dešnėje pamatysite nedidelį (3-4 staliukai) šeimyninį restoranėlį. Restoranėlis ant krioklių, fantastiškas vaizdas į jūrą. Čia pat du tvenkinukai, kur patys graibštu išsitrauksite upėtakius ir juos iš karto pakeps ant grotelių. Kainos normalios, labai skanu. Rekomenduoju.
Asmeniniai įrankiai
Translate