Gruzija: Šida-Kartlis

Iš Kvoseliai.

14:01, 2012 liepos 24 versija naudotojo Dange (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Turinys

Įvadas

Kodėl Šida-Kartlis

Tai ne pati įdomiausia Gruzijos provincija. Šiaurinė provincijos dalis yra okupuota ir ten paskelbta Pietų Osetijos Respublika (apie 15-30 tūkstančių gyventojų - maždaug kaip Molėtų rajonas), nuo 2008 metų karo visiškai kontroliuojama Rusijos, ten įkūrusios karines bazes. Pietų Osetija yra Kaukazo priekalnėse, likusi provincijos dalis - Mtkvari upės slėnis. Pietinėje dalyje vėl kalnai, yra įdomių bažnyčių ir vienuolynų. Įdomiausi objektai - Goris ir Uplistsikhe. Pakeliui tęsiasi naujos vienodų individualių namų gyvenvietės - namai pabėgėliams iš Pietų Osetijos.

Antras pagal dydį provincijos miestelis - Chašuris (beje, 1928-1934 metais vadintas Stalinisi). Jei reikia hamako - reikia užsukite čia. Visas miestelis - ištisa hamakų prekyvietė. Matyt, čia didžiausias hamakų pasirinkimas pasaulyje.

Per Šida-Kartlis eina pagrindinė Gruzijos magistralė, jungianti rytų ir vakarų Gruziją. Bet kokiu atveju keliaujant teks pravažiuoti. Tikrai verta aplankyti Uplistsikhe. Goris ir Uplistsikhe - turistinės vietos, yra kur apsistoti. Už Gorio prie autostrados veikia dvi modernios degalinės su restoranais, parduotuvėmis, interneto kavinėmis ir pan. - patogi vieta pasipildyti atsargų keliaujant prie jūros.

Kuriam laikui važiuoti

Goris yra apie 70 km nuo Tbilisio, pasiekiamas nauja autostrada. Paprastai planuojamos pusės dienos kelionės iš Tbilisio ir atgal arba sustojama keliaujant į Vardziją ar prie jūros.

Ką pamatyti

Goris

Stalino muziejus

Turbūt vienintelis miestas, turintis Stalino alėją (pagrindinės gatvės pavadinimas užrašytas angliškai: Stalin Avenue). Stalino statulos miesto centre nebėra. 2008 metų karo metu Gorį užėmė Rusijos kariuomenė. Dalis gyventojų pasitraukė, miestą kelias dienas plėšė Rusijos kariai ir osetinų sukilėliai. Griežtai buvo uždrausta liesti pagrindinę įžymybę - Stalino muziejų. Važiuojant atkreipkite dėmesį į Rusijos kariuomenės sudegintus gyvenamuosius namus: sunaikinta artilerijosnamo dalis atstatyta tamsiomis plokštėmis. Atstatyti visiškai sugriauti namai. Vietiniai gyventojai arba gidas papasakos, kaip kareiviai plėšė viską, ką tik rasdavo.

Įdomus Stalino muziejus,įkurtas 1937-ais metais Berijos iniciatyva, kad būtų įamžintas Stalino genialumas. Namas pastatytas 1957 metais. Ekspozicijoje dominuoja dovanos Stalinui, straipsniai apie jį ir jo asmeniniai daiktai. Yra specialus memorialas su pomirtine kauke. Perkeltas namas, kuriame gimė Stalinas, autentiškas traukinio vagonas, kuriuo Stalinas važinėjo į Jaltą ir Potsdamą (tik neperšaunami stiklai pakeisti paprastais). Muziejuje pirmą kartą buvau (Vytas) 1978 metais, ekspozija visai nepakeista. Muziejaus privalumas - pajusti sustojusį laiką, kitą epochą. Net TSRS laikais muziejus keldavo dvilypius jausmus - Stalino era jau buvo pasibaigusi. Labai teisingas sprendimas užkonservuoti laiką - tuo muziejus ir įdomus. Negyvenusiems TSRS, muziejus greičiausiai bus neįdomus. 2012 metais Gruzijos vyriausybė nusprendė pertvarkyti ekspoziciją į stalinizmo nusikaltimų muziejų. Norint pajusti stalinizmo tvaiką, reikia paskubėti.

Muziejuje ekskursijos tik su vietiniais angliškai arba rusiškai kalbančiais gidais. Įėjimas pakankamai brangus - apie 6 GEL (be gido). Už teisę fotografuoti papildomas mokestis. Suvenyrų parduotuvėje nenustebkite radę vyno ir išvydę simpatišką gruzinę, aprengtą NKVD uniforma.

Uplistsikhe

Uplistsikhe

Etimologija: gruz. reiškia "valdovo tvirtovė". Miestas olose, unikalus archeologijos paminklas, esantis ~15 km nuo Gorio. Pirmieji žmonės čia apsigyveno maždaug I tūkstantmetyje pr. Kr., čia buvo svarbi pagoniškų dievų šventykla. Miestu tapo IV a. pr. Kr., tada miestas išsiplėtė iki 9,5 ha, susiformavo miesto struktūra. IX–XI a., kai Tbilisis buvo okupuotas arabų, Uplickiche??? buvo Gruzijos valdovų sostinė. Buvusiame politiniame ir religiniame (pagonybės laikais) centre gyveno apie 10,000 aukštos kilmės žmonių (didikai, žyniai, valdovas). IV a. priėmus krikščionybę, čia ir toliau slapta buvo atliekamos pagonių apeigos. XII a., išvadavus Tbilisį, Uplickichės???? reikšmė sumenko. XIII a. miestą nusiaubė Čingizchano kariuomenė. XV a. padovanota kaip tėvonija vietos feodalui, tarnavo kaip priebėga gyventojams karo metu. XIX a. sunyko, čia gyveno piemenys. 1920 m. stiprus žemės drebėjimas sunaikino dalį miesto ir atidengė jo dalį, iki tol buvusią olose. Žemiau miesto yra senosios gyvenvietės liekanų (sovietų valdžia liepė žmonėms šią gyvenvietę palikti).

Išliko svarbiausių struktūrų liekanos: sosto salė (vad. "Tamaros ??? salė"; prie jos verta apžiūrėti valdovų mažas, tik 5000 litrų, vyno atsargas ir vaistinę); pagoniška šventykla, vėliau perstatyta į krikščionišką; teatras; gyvenamieji būstai, turgus, vandentiekis, pagrindinė gatvė. Virš miesto pastatyta Uplicchuli bažnyčia (pastatyta ~X a., rekonstruota XVII-XVIII a). Archeologai mieste suskaičiavo virš 70 svarbių objektų.

Miestą archeologai kasinėja nuo 1957 m.. Radiniai saugomi vietos muziejuje (2011 spalį muziejus uždarytas rekonstrukcijai), tačiau jei susitarsite - darbuotojai parodys laikiną ekspoziciją, kurioje pamatysite bene 3 metrų skersmens kovos vežimo ratą, papuošalų ir kitų įdomių priešistorės daiktų. Veikia suvenyrų parduotuvė: jei domina proistore, verta užeiti.

Miestas lankytinas tik su gidu. Niekas kitas neparodys, kur buvo valdovo vaistinė, kur spausdavo vyną, o kur įrengti laikini kapai. Gidas nuves prie manomo Ulickichės??? architekto namo ir papasakos daug įdomių istorijų apie miestą ir jo istoriją. Reikėtų susitarti su gidu, kad jis duotų daugiau laisvo laiko, nei skirta: vieta tikrai ypatinga, norisi įsidėmėti ir nufotografuoti kiekvieną kampelį, liudijantį gruzinų architektūros genijų.

Viena iš įdomiausių Gruzijos istorinių vietų. Po gausybės aplankytų IX-X amžiaus vienuolynų tikrai stebina senovinis antikinis miestas (sostinė) su išlikusia infrastruktūra. Rekomenduoju.

Informacija

Kaip patekti

  • Gorį lengvai galima pasiekti maršrutiniu taksi (apie 1,5 val. kelionės/ 4 lariai, važiuoja dažnai);
  • į Uplistsikhe galima nuvažiuoti maršrutiniu taksi (kryptis - Khakhveri kaimas, paprašius nuveš iki muziejaus);
  • visuomeniniu transportu pasiekus Gorio geležinkelio stotį, galima samdytis taksi iki Uplistsikhe. Pagalvokite, kaip grįšite atgalios.

Nakvynės

  • Inturist viešbutis. Pačiame centre šalia Stalino muziejaus. TSRS laikų aukščiausia klasė. Būna karštas vanduo. 50 GEL (LP);
  • svečių namai Khakhveri kaime (apie 1 km nuo Uplistsikhe). Vieta turistams. Veikia tik turistiniu sezonu (nuo gegužės). Dėl nakvynės tartis su Uplistsikhe direktoriumi Zyra Sadagahvili (tel. +995 599 148 124, el. paštas zyra1957@mail.ru). Jį rasite administracijos pastate prie įėjimo į muziejų;
  • svečių namai Tsminda tskali, Agmashenebeli str. 19. Šeimininkės: Olia +995 598 552 053, Tamta +995 598 341 985, 25 lariai žmogui.
  • Goryje yra privačių ir labai smagių svečių namų - tarkitės su Zyra, patars.

Maistas

  • Goryje lengvai rasite mielų restoranėlių pavalgyti. Internete rekomenduojama apsilankyti chinkalių namuose;
  • nakvojant Khakhveri, maistu geriau pasirūpinti iš anksto (su parduotuvėmis ten irgi nekaip).
Asmeniniai įrankiai
Translate